MoFi SourcePoint 10 – kolumny od Mobile Fidelity Electronics

0
Monitory MoFi zajawka OK

NOWOŚCI / Firma Mobile Fidelity Electronics wprowadza zupełnie nowy produkt. Do tej pory Amerykanie specjalizowali się w gramofonach i osprzęcie gramofonowym, sprzedawali wkładki gramofonowe i przedwzmacniacze. Teraz oferta wzbogaci się o kolumny głośnikowe – to monitory MoFi SourcePoint 10.

Mobile Fidelity Electronics to “córka” słynnej marki Mobile Fidelity Sound Lab wydające wysokiej jakości płyty winylowe. Kilka lat temu postanowiono, że firma zajmie się również dostarczaniem urządzeń do ich odtwarzania. Pierwsze produkty ujrzały światło dzienne w 2016 roku. W Polsce dystrybutorem marki jest EIC. Firma kiedyś produkowała już kolumny, to MoFi Sound Lab OML, ale nie ma już ich w ofercie od jakiegoś czasu.

MoFi SourcePoint 10 – głośniki podstawkowe z koncentrycznym przetwornikiem

Premierę kolumny miały na tegorocznej, listopadowej wystawie Capital Audiofest w Rockville USA. Jednym z głównych celów ich stworzenia było przebicie się przez zatłoczony rynek głośników dzięki unikalnemu modelowi, który wyróżnia się dźwiękowo i wizualnie.  

Monitory są wynikiem 18 miesięcy badań i eksperymentów, prowadzonych pod okiem głównego projektanta Andrew Jones’a. MoFi SourcePoint 10 zaprojektowano przy założeniu, że koszty nie mają znaczenia.  – Niezależnie od tego, ile kosztuje produkt audio, moją pasją jest dostarczanie poziomu jakości dźwięku i doświadczenia znacznie przekraczającego cenę wywoławczą – mówi Jones.

Monitory MoFi 1

Na uwagę zasługuje opracowanie własnego niestandardowego przetwornika MoFi, 10-calowego głośnika typu koncentrycznego, zaprojektowanego z innowacyjnymi koncepcjami. Chociaż Jones cieszy się światową reputacją dzięki swojemu doświadczeniu w zakresie koncentrycznych przetworników, SourcePoint 10 stanowi odejście od jego wcześniejszych projektów. Zamiast budować tradycyjną trójdrożną implementację z małymi przetwornikami, Jones i MoFi opracowali dwudrożny głośnik z dużym przetwornikiem.

Aby zminimalizować ruch membrany i uzyskać głęboki bas wybrano średnicę 10 cali jako idealny rozmiar dwudrożnego systemu koncentrycznego. MoFi eksperymentowało z mieszanką pulpy papierowej i opracowało kształt stożka, który zarówno optymalizuje rezonanse wewnętrzne membrany, jak i spełnia wymagania falowodu dla sygnału z głośnika wysokotonowego. Jones wybrał papier po ocenie różnych egzotycznych materiałów. Uważa, że celuloza ma przy tym rozmiarze membrany wszystkie potrzebne właściwości.

Przetwarzanie wysokich częstotliwości powierzono włośnikowi wysokotonowemu wbudowanemu w przetwornik nisko-średniotonowy. To 1,25-calowa miękka kopułka zdolna, dzięki dużej średnicy cewki, do pracy przy punkcie podziału wynoszącym zaledwie 1,6 kHz. Duża średnica membrany wysokotonowej pozwala na przetwarzanie stosunkowo niskich częstotliwości.  

Monitory MoFi 3

MoFi SourcePoint 10 jest napędzany przez system magnesów, który MoFi Electronics nazywa „Twin-Drive”. To ważne osiągnięcie techniczne pomaga głośnikowi grać z wyjątkową dynamika i czystością. Po miesiącach symulacji pola magnetycznego Jones wybrał precyzyjnie sprzężone ze sobą, wysokostrumieniowe magnesy neodymowe dla obu głośników. Efektem było to, że pomagają sobie nawzajem w kierowaniu strumienia magnetycznego w szczeliny głośników. 

Konstrukcja magnesu Twin-Drive pozwala wytworzyć w pełni symetryczne pole magnetyczne, które eliminuje modulację strumienia, zapewniając wyjątkowo niskie zniekształcenia intermodulacyjne (IMD) i wysoką precyzję działania.

Monitory MoFi 2

Nie wystarczy po prostu zoptymalizować pasmo przenoszenia głośnika niskotonowego i wysokotonowego – mówi Jones. – Niezwykle ważne jest również zminimalizowanie zniekształceń w strukturze napędu membrany. Jeśli wprowadza on zniekształcenia, wygeneruje nowe częstotliwości poza oryginalnym sygnałem. Bardzo świadomie podeszliśmy do konstrukcji „silnika”, aby zmniejszyć te zniekształcenia.

MoFi SourcePoint 10 – oryginalny kształt obudowy

Ogromną uwagę poświęcono również obudowie i kształtowi grubej na dwa cale przedniej ściance. Wyrzeźbiona, wielopłaszczyznowa przegroda umieszczona jest, w celu zredukowania dyfrakcji fali dźwiękowej w inspirowanej produktami z połowy zeszłego wieku ramie obudowy. 

Monitory MoFi 5

Pozostałe ścianki wykonane są z paneli MDF o grubości jednego cala i ma wewnętrzną objętość 50 litrów. Taki rozmiar dał MoFi pożądaną kombinację rozciągnięcia basu (od 42 Hz) i dynamiki, z wysoką czułością (91 dB) i prawdziwą 8-omową impedancją (minimum 6,4 omów). 

Monitory MoFi 4

Podsumowując, monitory SourcePoint 10 są niezwykle łatwe do wysterowania. Dwa dodatkowe usztywnienia wewnętrzne jeszcze bardziej wzmacniają obudowę, minimalizując jej drgania. Z zewnętrz ścinki i tył pokryte są fornirem z prawdziwego drewna – satynowego orzecha lub czarnego jesionu.

Premierowe głośniki MoFi SourcePoint 10 trafią do sklepów w tym roku. Sprzedaż rozpocznie się w grudniu. Cena ma wynosić 4999 Euro za parę.

MoFi SourcePoint 10 – kolumny podstawkowe
Dystrybucja – EIC

Brak komentarzy