Jak wygląda Yeti? Zobaczysz na Audio Video Show

0
4HiFi i Mega zajawka

AUDIO VIDEO SHOW / AKUSTYKA POKOJU ODSŁUCHOWEGO / To może być jedna z najciekawszych prezentacji na Audio Video Show 2018. Nie przypominam sobie także, aby kiedykolwiek wcześniej na warszawskiej wystawie zaprezentowano coś podobnego. Dwie firmy – 4HiFi i Mega Acoustic – pokażą, jak bardzo może wpłynąć na jakość brzmienia dobre i profesjonalne przygotowanie naszego pokoju odsłuchowego. I to nie będzie suchy wykład ani multimedialna prezentacja, będzie się można o tym przekonać na własne uszy.

Z adaptacjami akustycznymi jest trochę jak z Yeti – wszyscy o nich słyszeli, ale tylko nieliczni mogli się z nimi zetknąć. I nie mówię tu o położeniu dywanu na podłodze i ustawieniu dwóch płatów piramidek z głąbki za głośnikami, bo to niewiele daje i ma tyle wspólnego z adaptacją, co Rolling Stonesi z jazzem. Wciąż niewiele jest pokojów odsłuchowych, w których przeprowadzono profesjonalną, poprzedzoną pomiarami i odpowiednim projektem, adaptację.

Problem polega na tym, że zazwyczaj nikogo nie trzeba przekonywać, że akustyka jest ważna. Ogromna większość ludzi wie, że jest i zgodnie stwierdzają, że „akustyka to podstawa”. Po czym… niewiele z tym robią, bo „gra w miarę dobrze” i „chyba nie warto” – mówi Bartłomiej Chojnacki z Mega Acoustic. – Większość audiofilów nie ma pojęcia, jak bardzo akustyka wpływa na brzmienie, bo nie mieli okazji się o tym przekonać. Stąd pomysł na prezentację na AVS.

A Jan Grzybicki z 4HiFi dodaje: – Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielki potencjał leży w sprzęcie, który posiadamy. Wydaje się nam, że gra dobrze i nic z pomieszczeniem nie robimy. Albo jest odwrotnie. Brzmienie nam nie odpowiada, więc miotamy się i zmieniamy elektronikę, kable, głośniki. A czasem wystarczy zrobić porządną adaptację i okazuje się, że system gra znakomicie! I to chcemy pokazać. Że akustyka jest takim samym elementem systemu, jak sam tor.

Cocktail Audio X45 PRO zajawka

Cocktail Audio X45 PRO

Przekonamy się o tym w bardzo prosty sposób. Firmy przygotują identyczne systemy z identycznymi kolumnami głośnikowymi, które ustawią w dwóch takich samych pokojach. Z tym, że jeden z nich będzie w profesjonalny sposób przygotowany akustycznie do słuchania muzyki. W każdym zabrzmi też ta sama muzyka. Jedyną zmienną będzie adaptacja. Podejrzewam, że dla wielu to doświadczenie może być piorunujące.

Za elektronikę i głośniki odpowiada 4HiFi. Co zagra? – Zaprezentujemy dwa lub trzy systemy. Na pewno głównym źródłem dźwięku będą serwery muzyczne Cocktail Audio 45 PRO podłączone do znakomitych przetworników cyfrowo analogowych Audio GD. Alternatywnym źródłem będą odtwarzacze CD Yaqin. Amplifikacja to polskie lampowe wzmacniacza Feliks Audio oraz wzmacniacze Audio GD i Yaqin. Wszystko zepniemy kablami Tellurium. Sprzęt będzie stał na stolikach polskiej firmy Alpin-Line – ujawnia Jan Grzybicki.

Małego Matrixa Audio Gd rozniósł w pył

Znakomity DAC Audio GD

Wpływ akustyki będzie można obserwować także na różnych rodzajach głośników: podłogowych, podstawkowych i kolumnach aktywnych. – Zaprezentujemy duńskie monitory Burchardt Audio S400, litewskie podłogówki Audio Solutions oraz polskie, w pełni aktywne, zaopatrzone we wzmacniacze i systemy korekcji Fram-Audio – wyjaśnia Jan Grzybicki. Prezentacje poszczególnych torów elektroniki i kolumn będą przygotowywane wymiennie, firma przygotowała po dwie pary każdego modelu wzmacniaczy, źródeł i głośników. Dostępne będę też broszurki, w których opisany został sposób adaptacji akustycznej.

A za nią odpowiada firma Mega Acoustic. Na czym będzie polegała? – Zainstalowana adaptacja miała być w domyśle „nieprzesadzona”, czyli dająca się ustawić w normalnym pokoju, nikt nie powinien zarzucić nam, że trzeba mieć do słuchania osobny pokój – tłumaczy Bartłomiej Chojnacki.

4HiFi 4HiFi i Mega

Ustroje Maga Acoustic

W pokoju z adaptacją zostanie zainstalowany zestaw pułapek basowych odpowiednio opracowanych pod kątem częstotliwości rezonansowych tego pokoju. – Pomieszczenie powinno być całkiem porządnie wygładzone w zakresie najniższych częstotliwości. Użyjemy ustrojów najwyższej klasy, jak nasze AcouSTAND, które zapewniać będą kontrolę pierwszych odbić, jednak podobny układ tj. kontrolę odbić na ścianach bocznych można z łatwością wprowadzić w każdym salonie również tańszymi ustrojami. Poza tym ustroje doprowadzą do porządku warunki pogłosowe w naszym pomieszczeniu – mówi Chojnacki. – Wisienką na torcie i moim ulubionym elementem w każdej adaptacji będzie ściana z rozpraszaczy SkyFusor29 czyli kultowego typu SKYLINE. Tylna ściana to doskonałe miejsce na tego typu ustroje, pomieszczenie dostaje ogromnej głębi i przestrzeni.

4HiFi i Mega Acoustic na Audio Video Show
Hotel Radisson Blu Sobieski. sale Magnat 1 + 2, 111

Brak komentarzy

Brinkmann Lech zajawka

W czym zapiszemy przyszłość

FELIETON / Zdanie „w czym zapiszemy przyszłość“ nie posiada na końcu pytajnika. Pominąłem go nie z powodu językowej […]