Goldring i jego nowa, topowa wkładka Ethos

0
Goldring Ethos zajawka

NOWOŚCI / Goldring Ethos to najnowszy i najwyższy model wkładki grmofonowej od znanego producenta z Niemiec. Firma, która ma ponad 100 lat doświadczenia w budowaniu winylowego sprzętu zapowiada, że nowa wkładka gra detalicznie, bez podkolorowań ale jest równocześnie niezwykle muzykalna i przyjemna dla ucha. Wkładka MC jest już do kupienia w Polsce.

W 1926 roku idea high fidelity była niedoścignionym marzeniem konstruktorów ówczesnych urządzeń audio. Właśnie wtedy Goldring przedstawił urządzenie Jewel Electro – grający system gramofonowy – najbardziej zaawansowane urządzenie swoich czasów. Sercem urządzenia był ręcznie budowany układ magnetyczny GOL-1, którego najważniejszym zadaniem było rozszerzyć pasmo przenoszenia i gładkość odtwarzanego dźwięku. Dzisiaj układ GOL-1 powraca pod nową postacią – w formie idei, która pozwoliła na zbudowanie zupełnie nowej jakościowo wkładki – Goldring Ethos. Układ GOL-1 sprawia, że brzmienie Ethosa jest przykładem tego, jak prawdziwa wkładka klasy hi-end powinna grać – detalicznie, bez podkolorowań i niezwykle przyjemnie dla ucha.

Ethos używa szlifu Line-Contact typu Vital z bardzo małym promieniem o liniowym poziomie kontaktu z płytą gramofonową. Wielościenny diament o odpowiednim szlifie został wybrany z powodu kombinacji wysokiego poziomu styku z linią żłobienia, bardzo niskiej masie końcówki oraz poziomemu ułożeniu igły, które pozytywnie wpływa na przetwarzanie najwyższych częstotliwości. Super cienka igła jest w stanie dopasować się dużo lepiej do żłobień w płycie, co poprawia liniowość i skuteczność wysokich tonów. Tego typu rozwiązanie – chociaż kosztowne – pozwala na ograniczenie zużycia zarówno igły jak i płyty.

Innowacyjny jest wspornik igły. Połączona jest ona z układem GOL-1 poprzez wspornik wykonany ze stopu lekkich metali, co zapewnia stuprocentowe przeniesienie informacji z igły do układu magnetycznego we wnętrzu wkładki. Kluczowym elementem wspornika jest długość. W nowej wersji wspornik jest dłuższy, co ma wydatny wpływ na wydajność całego systemu MC. Po pierwsze zmniejsza zakłócenia przenoszone z gorszej jakości płyt gramofonowych, a po drugie cewka zachowuje się stabilniej w polu magnetycznym, co poprawia stabilność wkładki na ramieniu.

Test wkładki Goldring Legacy

Karkas cewki z armatury szwedzkiej stali pozwala na zachowanie bardzo niskiej masy własnej cewki. Im niższa masa nieresorowana, tym łatwiej igła pozostaje w stałym kontakcie ze żłobieniem płyty gramofonowej. Dodatkowo armatura zapewnia bardzo dobrą fizyczną oraz elektryczną izolację cewki, a to pozwala na lepszą separację kanałów na poziomie przekraczającym realnie 30 decybeli.

Zoptymalizowano też zawieszenie igły. Każdy gram wagi sprawia, że rośnie ryzyko niechcianych rezonansów. Rozwiązaniem tego problemu jest amortyzacja za pomocą wydajnego zawieszenia igły. Dlatego Goldring zaprojektował zupełnie nowe zawieszenie do modelu Goldring Ethos oparte o unikalną kompozycję gumy butylowej. Całość obliczono tak, aby uwzględnić momenty, w których występuje największy rezonans, który mógłby zakłócić pracę igły. Wykorzystano w budowie magnes neodymowy. Neodym to najsilniejszy i jednocześnie najlżejszy typ magnesu dostępny na dzisiejszym rynku. Magnes został spięty z tyłu i z przodu “butami”, które zamykają pole magnetyczne w idealnie jednolitej formie wokół karkasu cewki.

Goldring Ethos 1

Obudowę wkładki Goldring Ethos wykonano z precyzyjnie wyciętego aluminium lotniczego, które gwarantuje niską masę i wysoki poziom sztywności i zwartości całej konstrukcji. Ponadto zapewnia najlepsze możliwe warunki do transmisji sygnału elektrycznego.

Dodatkowo wkładka została wykończona za pomocą anodowania, co nadaje jej rasowy wygląd i poprawia odporność na uderzenia i upadki. Ponadto proces anodowania poprawia proces transmisji energii elektrycznej wewnątrz wkładki. Dokładny skład stopu aluminium został wybrany na podstawie serii niezależnych odsłuchów. Każdy wyprodukowany egzemplarz wkładki Goldring Ethos przechodzi szczegółowe testy pod kątem zgodności z normą produkcyjną parametrów takich jak: pasmo przenoszenia, balans kanałów, przesłuch, poziom wyjściowy, kąt ustawienia igły.

Goldring Ethos – wkładka gramofonowa MC

Cena – 4550 zł

Dystrybucja – Rafko

Brak komentarzy

Exposure 3510 zajawka

Exposure 3510 – nowy preamp stereo

NOWOŚCI / Brytyjski producent elektroniki wprowadza do swojej oferty nowe urządzenie. To liniowy, tranzystorowy przedwzmacniacz stereo Exposure 3510. Jest […]