Fyne Audio – Szkoci i ich niebanalne głośniki w Polsce

0
Fyna Audio zajawka

PREZENTACJA / Brytyjskie głośniki cieszą się w Polsce dużą popularnością, kilka marek uznaje się wręcz za kultowe. Czy również Fyne Audio zyskają takie miano? Ta nowa na rynku manufaktura ze Szkocji ma bardzo ambitne plany i chce zawojować nie tylko brytyjski rynek. Ich głośniki można już kupić w Polsce, dystrybutorem jest warszawska firma EIC.

Fyne Audio to młoda i niewielka szkocka firma z siedzibą w Glasgow. Jednak wśród jej twórców, inżynierów i menadżerów są ludzie, którzy w branży audio mają bogate doświadczenie – jak choćby jej dyrektor zarządzający Andrzej Sosna, który pracował między innymi dla takiego potentata, jak Tannoy. Zresztą z Tannoyem przedsiębiorstwo ma coś wspólnego, ale o tym za moment.

Firma ma bardzo ambitne założenia – chce produkować pełną gamę kolumn głośnikowych wykorzystując do tego celu nowoczesne technologie i opracowane przez siebie autorskie rozwiązania. Założeniem jest też to, że ma być producentem globalnym – w tym celu pozyskała finansowanie na rozwój eksportu swoich produktów w wysokości 850 tys. funtów!

Fyna Audio 2

Fyne Audio F1-10

Szkoci opracowali na potrzeby swoich głośników kilka własnych rozwiązań konstrukcyjnych. Co prawda niektóre z nich przypominają już istniejące, ale nie da się ukryć, że Fine Audio to głośniki ciekawie zbudowane, z pomysłem.  Jednym z takich rozwiązań jest system punktowego źródła dźwięku nazwany IsoFlare™. Podobna koncepcja znana jest z kolumn Tannoya. 

Głośnik IsoFlare™ zbudowany jest w ten sposób, że w środku głośnika nisko-średniotonowego zamontowano falowód, w którym znajduje się wysokotonowa kopułka. Daje to perfekcyjne zszycie obu pasm.  Membranę nisko-średniotonową wykonano z celulozy, przetwornik wysokotonowy zrobiono z tytanu. Kosz głośnika to aluminiowy odlew nadający całości konstrukcji sztywność i odporność na wibracje.

Drugim firmowym rozwiązaniem jest system wentylowania niskich częstotliwości BassTrax, który wykorzystano w topowym modelu F1 i kolumnach z serii F500. Jest to system otworów bas refleks skierowanych w dół, do podłogi. Współpracuje z nim dolny fragment skrzynki głośnika zbudowany z poziomych listewek. System ma zmieniać płaskie czoło fali opuszczającej tunele, w falę rozszerzającą się do postaci sferycznej i opuszczającej konstrukcję już w obszarze 360 stopni. System ma pomóc w swobodniejszym ustawieniu kolumn w pokoju odsłuchowym.   

Kolejnym firmowym rozwiązaniem jest FyneFlute, czyli charakterystycznie zbudowane zawieszenie membrany głośnika nisko-średniotonowego. Ma ono charakterystyczne wyżłobienia, których zadaniem jest wyeliminowanie szkodliwego blokowanie wychyłu membrany. Ma to zmniejszyć podbarwienia i zniekształcenia dźwięku i zwiększyć jego dokładność w prezentacji muzyki. 

Fyna Audio 5

Fyne Audio F 500

Oferta Fyna Audio jest klarowna i przemyślana, składa się z trzech serii kolumn. Na szczycie plasuje się linia F1, w której możemy na razie kupić jeden model – to F1-10. Wolnostojąca, dwudrożna kolumna wykorzystuje wszystkie najlepsze rozwiązania firmowe, do jej wykonania użyto najlepszych komponentów. Poniżej ulokowano serię F500 składającą się z czterech modeli: monitora, dwóch kolumn podłogowych i głośnika centralnego. Możemy więc zestawić z nich zestaw do kina domowego. W linii F500 zastosowano również firmowe patent Fyne Audio – punktowy głośnik IsoFlare™, wentylację BassTrax i zawieszenie FyneFlute.

Najniżej w ofercie jest seria Fyne Audio F300  – wykorzystano w niej firmowe rozwiązanie zawieszania głośnika średniotonowego. Kolumny mają już konwencjonalną budowę z osobnym twitterem – nie ma już w niej punktowego przetwornika ani firmowego portu bas refleks. Linia składa się z pięciu głośników: dwóch modeli podstawkowych, dwóch podłogówek i kolumny centralnej do kina domowego.

Fyne Audio produkuje także subwoofery uzupełniające ofertę kina domowego. Są one oznaczone jako linia F3 i składa się z trzech głośników. Kolumny ze szkockiej firmy są już do kupienia w Polsce.

Fyne Audio – kolumny głośnikowe stereo i do kina domowego

Dystrybucja – EIC

Brak komentarzy

IMG_1567

Rasowi rockowi zawodnicy

TEST / ATOLL 100 / Jak gra francuski komplet średniej klasy? Test integry IN 100SE i odtwarzacza CD 100SE.