NOWOŚCI / Ten rok przynosi sporo nowości od znanego niemieckiego producenta kolumn głośnikowych Audio Physic. Kilka miesięcy temu wprowadzono do sprzedaży nową wersję – monitorową – zestawów SPARK. Teraz pojawiają się dwa zmodernizowane modele kolumn wolnostojących: CODEX i MIDEX. Obie konstrukcje zaopatrzono w nowoczesne głośniki oparte o technologię Audio Physic PowerTrain.
W historii marki AUDIO PHYSIC kolumna CODEX wypracowała sobie zaszczytne miejsce. Dzięki eleganckiej konstrukcji i zastosowaniu wielu specjalistycznych technik udało się konstruktorom pogodzić doskonałą reprodukcję dźwięku z oczekiwaniami dotyczącymi wyglądu kolumny. Aby uzyskać bogaty, głęboki bas będący solidną podstawę, kolumny wymagają określonej objętości obudowy.
Kolumna CODEX dzięki swojej inteligentnej architekturze obudowy z powodzeniem rozwiązuje tę sprzeczność. Pomimo swojej objętości, ta czterodrożna kolumna z wyraźnymi konturami i smukłą obudową emanuje atmosferą stylowej elegancji. Szczególnie wykończenie w szkle w połączeniu z jaskrawymi kolorami powoduje, że kolumny sprawiają wrażenie zawieszonych w przestrzeni.
Ze szczególną uwagą Audio Physic potraktował wewnętrzną budowę. Liczne wsporniki i usztywnienia z pianki ceramicznej o otwartych porach nadają korpusowi CODEX doskonałą stabilność, nie zmniejszając jednocześnie w sposób znaczący objętości wnętrza. Dzięki konstrukcji warstwowej, z trwale elastyczną warstwą pośrednią, obudowa jest idealnie cicha i pozbawiona wibracji co skutecznie przeciwdziała oddziaływaniu elementów konstrukcyjnych obudowy.
AUDIO PHYSIC CODEX – NOWA WERSJA
W nowej wersji kolumn CODEX zastosowano najnowszą technologię Audio Physic PowerTrain, znaną z flagowego modelu Cardeas.
Fundamentem technologii PowerTrain jest głośnik średniotonowy HHCM SL. Nowy przetwornik pracuje bez centrującego membranę, dolnego zawieszenia. Dzięki temu, że opór występujący podczas pracy membrany niemal nie istnieje, brak jest kompresji, a przetwornik uzyskuje niespotykaną dotąd dynamikę i rozdzielczość.
Głośnik wyposażony jest w podwójny kosz. Membrana przymocowana jest do tłumiącego rezonans kosza z polimerów, który zaledwie w kilku punktach łączy się z bardzo solidnym koszem aluminiowym, do którego przymocowany jest potężny magnes. Kolumny posiadają nowe zoptymalizowane zwrotnice, dopasowane do współpracy z nowym głośnikiem średniotonowym.
Podobnie jak w wypadku kolumny AVANTI, subwoofer kolumny CODEX znajduje się we wnętrzu obudowy. Głośnik o średnicy 27 cm i dużym skoku membrany jest niezwykle wydajny i bez wysiłku wytwarza najniższe częstotliwości. Począwszy od 100 Hz zaczyna pracować 18 centymetrowy głośnik niskośredniotonowy znajdujący się już na froncie. Zaletą takiego podziału zadań jest mocna, pewna i w pełni kontrolowana reprodukcja basów w każdej sytuacji.
Co więcej, kolumny CODEX zapewniają znacznie większą swobodę w zakresie ich usytuowania w pomieszczeniu niż kolumny o tradycyjnej konstrukcji – nawet gdy są ustawione blisko ściany, ich brzmienie charakteryzuje się wyraźną strukturą i pełnym rozmachem.
Po raz pierwszy firma Audio Physic oferuje zestaw modernizacyjny do poprzednich modeli. Dla głównego konstruktora Audio Physic Manfreda Diesterticha, ta oferta doskonale wpisuje się w filozofię firmy. – Dla naszych klientów zakup naszych głośników jest inwestycja w jakość. Dlatego też, o ile jest to technicznie możliwe, oczywistym było dla nas opracowanie zestawu modernizacyjnego, który umożliwi naszym klientom udział w innowacjach bez konieczności wymiany całego głośnika. W ten sposób wkraczamy również na nowe tereny pod względem zrównoważonego rozwoju – twierdzi Manfreda Diesterticha.
AUDIO PHYSIC MIDEX z technologią PowerTrain
Nowy MIDEX to wyjątkowo dynamicznym dźwięk oraz wręcz imponująca, niemal namacalna głębia i szerokość prezentowanej przestrzeni a wszystko to dzięki zastosowaniu najnowszego głośnika średniotonowego HHCM SL, tego samego, który zastosowano w model CODEX.
Oprócz zastosowania najnowszego głośnika średniotonowego konstruktorzy zadbali o kilka rewolucyjnych rozwiązań technicznych ulepszających brzmienia kolumn MIDEX.
Warto zauważyć miejsce usytuowanie głośników niskotonowych na panelu przednim. Najczęściej ustawiane są obok siebie poniżej głośnika średniotonowego i wysokotonowego, ale w tym przypadku flankują pozostałe przetworniki powyżej i poniżej. Takie ustawienie pomaga uniknąć niekontrolowanych efektów brzmieniowych wynikających z niedoskonałości akustyki pomieszczenia, w zakresie reprodukcji basów, znacznie zwiększając wierność przetwarzania najniższych częstotliwości.
Obudowa MIDEX zbudowana jest w oparciu o charakterystyczną dla konstrukcji Audio Physic, wypróbowaną i przetestowaną konstrukcję „kanapkową” i posiada liczne wewnętrzne wzmocnienia wykonane ze sztywnej pianki ceramicznej. Ten bardzo kosztowny nowoczesny materiał składa się z otwartych komórek o mocnych ceramicznych ściankach. Dzięki takiej budowie pozwala stworzyć bardzo wytrzymałą i stabilną konstrukcję bez pomniejszenia wewnętrznej objętości obudowy, jak to ma miejsce przy wzmocnieniach wykonanych z płyty MDF czy sklejki. Oznacza to, że MIDEX ma objętość znacznie większą niż konwencjonalne konstrukcje o zbliżonych gabarytach. Dzięki temu uzyskano znacznie głębszą i pełniejszą reprodukcję najniższego basu.
Wewnątrz obudowy zastosowano, wykorzystane po raz pierwszy w kolumnach głośnikowych STRUCTURE, wielowarstwowe panele o strukturze plastra miodu (Honeycomb Sandwich Board). Materiał ten jest bardzo sztywny, wytrzymały i jest znacznie bardziej odporny na rezonanse i drgania niż wielokrotnie cięższy, powszechnie stosowany MDF.
W kolumnach MIDEX zastosowano wyrafinowaną technologię budowy zwrotnicy i gniazd połączeniowych pozwalającą nazwać je całkowicie odpornymi na rezonanse i zakłócenia (VCT). Pewne i bezstratne połączenie kolumn ze wzmacniaczem zapewniają najwyższej klasy konektory WBT nextgen®.
Dzięki solidnym trawersom wyposażonym w gwinty M8 zapewnione jest mocne i stabilne ustawienie kolumn na niemalże dowolnym podłożu. Można je dodatkowo wyposażyć w stopki: Vibration Control Feet (VCF II M8), których zastosowanie w znacznym stopniu poprawi jakość reprodukcji dźwięku w zakresie jego wierności i autentyczności, a równocześnie zapewni ochronę wrażliwych na zadrapanie powierzchni.
Kolumny dostępne będą w bardzo wielu wariantach wykończenia: naturalny fornir – Black Ebony high gloss; Rose-wood high gloss; Walnut; Ebony; Cherry lub szkło barwione na niemal dowolny kolor.
Audio Physic CODX i MIDEX – kolumny podłogowe
Dystrybucja – EIC
Dane techniczne:
AudioPhysic – CODEX
Wysokość 1195mm / 47,0″
Szerokość 202mm / 8,0″
Głębokość 370mm / 14,6″
Szerokość trawersów x głębokość 360 x 500 mm / 14,2 x 19,7″
Waga ~ 38 kg (drewno) ~ 44kg (wersja szklana)
Zalecana moc wzmacniacza 40-250W
Impedancja znamionowa 4 omy
Pasmo przenoszenia 28Hz – 40kHz
Efektywność 89dB
Głośnik wysokotonowy HHCT III
Głośnik średniotonowy HHCM SL
Głośniki średnioniskotonowy 170mm aluminium
Głośnik niskotonowy (wewnętrzny) 270mm celuloza
Wyposażenie Maskownica z czarnego szkła i tkaniny, kolce
AudioPhysic – MIDEX
Wysokość 1120mm / 44.0″
Szerokość 202mm / 8.0″
Głębokość 340mm / 13.4″
Szerokość x głębokość 202 x 450mm / 14,2 x 17,7″
Szerokość trawersów x głębokość 360 x 450 mm / 14,2 x 17,7″
Waga ~ 32 kg (drewno) ~ 36 kg (wersja szklana)
Zalecana moc wzmacniacza 30-180W
Impedancja znamionowa 4 omy
Pasmo przenoszenia 30Hz – 40kHz
Efektywność 89dB
Głośnik wysokotonowy HHCT III
Głośnik średniotonowy HHCM SL
Głośniki niskotonowe 2x170mm aluminium
Wyposażenie Maskownica z czarnego szkła i tkaniny, kolce
Brak komentarzy