NuPrime CDT-8 Pro – nowy napęd CD w erze plików? To może mieć sens

0
NuPrime transport zajawka

NOWOŚCI / Polski dystrybutor amerykańskiej firmy NuPrime wprowadza do sprzedaży wysokiej klasy, nowoczesny transport CD NuPrime CDT-8 Pro. Urządzenie wyposażone w cztery wyjścia cyfrowe i mające możliwość upsamplingu sygnału CD do PCM (24/768) lub DSD (DoP256) oparto o mechanizm Philipsa. To ciekawa alternatywa dla odtwarzaczy CD.

To dość odważny ruch w czasach, kiedy sprzedaż płyt CD wciąż spada, coraz więcej sklepów wycofuje się z obrotu tym nośnikiem a wielu obserwatorów runku audio wieszczy koniec tego formatu i odtwarzaczy srebrnych krążków. Ale kiedy zastanowimy się głębiej, to w tym szaleństwie może być metoda. DAC-ów jest na półkach bez liku a wiele osób ma wciąż w domowych kolekcjach tysiące płyt kompaktowych. Co zrobić, kiedy zepsuje się stary odtwarzacz i nie można go naprawić? Albo trudno kupić plik z unikatowym nagraniem?

Wyjściem jest dedykowany transport, na przykład właśnie NuPrime CDT-8 Pro. Urządzenie wyposażone zostało w wydajny procesor DSP z zaawansowaną korekcją błędów, który pełni rolę głównego kontrolera zegara całego systemu dekodującego sygnał. Napęd o stałym poziomie prędkości odczytu dedykowany jest wyłączeni krążkom CD-Audio. Stała prędkość obrotów minimalizuje poziom wibracji płyty w trakcie odtwarzania.

NuPrime transport 2

NuPrime CDT-8 Pro zaopatrzony jest w chipset dekodujący ARM LPC2103F, który odpowiada za odczyt i kontrolę błędów; czytnik laserowy to wysokiej klasy Philips SAA7824HL. Współpracuje z nim algorytm redukujący cyfrowe interferencje, co objawia się skrajnie niskimi niekształceniami jitter. Obsługa formatów obejmuje CD, CD-Da, CD-R, CD-RW. Transport ma cztery wyjścia cyfrowe do DAC: optyczne, koaksjalne, HDMI I2S i AES / EBU.

Transport zaopatrzono w konwerter samplujący z możliwością przekonwertowania sygnału CD do PCM (24 / 768) lub DSD (DoP256) dzięki kości SRC (Sampling Rate Converter); konwersja realizowana jest przy najniższych możliwych zniekształceniach THD i jitter. Za zasilanie odpowiada profesjonalny transformator typu R z ekranowaniem. Obudowa (kolor czarny lub srebrny) w całości wykonana z anodowanego aluminium zaopatrzona jest w antywibracyjne stopy izolujące autorskiej konstrukcji (zgłoszone do opatentowania). Do transportu dołączony jest aluminiowy pilot zdalnego sterowania.

CDT-NuPrime transport 1

Marak NuPrime jest stosunkowo nowa. Jej założycielem jest Jason Lim, współtwórca NuForce. NuPrime powstał na bazie odkupionego działu projektującego urządzenia klasy hi-end (reszta NuForce’a trafiła do Optomy). Wraz z działem hi-endu Jasom przejął wszystkie prawa do dotychczas stworzonych przez NuForce’a technologii. Już rok po oficjalnym starcie, pierwsze produkty NuPrime zyskały wyróżnienia od najbardziej prestiżowych amerykańskich magazynów audiofilskich: The Absolute Sound oraz SoundStage Network.

NuPrime CDT-8 Pro – transport CD
Cena – 4399 zł
Dystrybucja – Rafko

NuPrime CDT-8 Pro – parametry wyjść (dane producenta):
• Optyczne (do 24 bit/192 kHz) (DoP64)
• Koaksjalne z dedykowanym izolowanym transformatorem (do 24 bit/768KHz) (DoP256)
• HDMI I2S (do 24 bit/768KHz) (DoP256)
• AES / EBU (do 24 bit/768KHz) (DoP256)

Brak komentarzy