Test Focal Vestia N°2. Dynamika i świetna zabawa

0
Focal Vestia zajawka 1

Nasza ocena

Wysokie8.7
Średnica8.8
Bas8.9
Przestrzeń8.8
Dynamika 9
Przejrzystość i szczegółowość8.9
Klasa A (średnia grupa cenowa 10-20 tys. zł). Dość wszechstronne. Dźwięk nienatarczywy, ale dający sporo emocji: oddanie rytmu, werwy muzyki. Mocny bas, stonowana góra i neutralna średnica. Dynamika to jedna z ich mocniejszych stron. Niezła przestrzenność prezentacji. Nieco powściągliwe, jeśli chodzi o barwowe nasycenie.
8.9

TEST / FOCAL VESTIA N°2 / Wielka francuska marka głośnikowa Focal w ofensywie. Tylko w 2023 roku wprowadziła do sprzedaży dwie nowe serie. Obie mają trafić do tych, którzy nie chcą wydawać na sprzęt fortuny, za to oczekują dobrego brzmienia, świetnego wykonania i atrakcyjnego wyglądu. Jedną z nich jest ta o nazwie Vestia. I właśnie najtańsze wersje kolumn podłogowych z tej linii otrzymaliśmy do odsłuchu. Jak się sprawdziły, jaki charakter brzmienia zaprezentowały? Oto test Focal Vestia N°2.

Pewnie nie ma na świecie miłośnika dobrego brzmienia, który nie znałby tej marki. Focal – a jego początki sięgają 1979 roku – to firma wielce zasłużona w rozwoju branży audio, jest też ceniona na rynku profesjonalnym. Początkowo produkował tylko przetworniki, z czasem weszli też na rynek z własnymi kolumnami głośnikowymi. Ich technologie budowy przetworników i projekty legendarnych zestawów przeszły do historii i na stałe wpisały się w pamięć audiofilów. To pewnie jedna z najbardziej rozpoznawalnych europejskich marek głośnikowych.

Ale Focal miał zawsze też coś takiego, jak swoje brzmieniowe DNA, które zaskarbiło mu wielu oddanych zwolenników a wręcz wyznawców tej marki. Francuskie zestawy głośnikowe zawsze brzmiały bardzo neutralnie, a niektórzy mówili nawet, że wręcz chłodno. Na pewno nie zaliczano ich do grupy kolumn grających ciepło, gęsto, relaksująco. Konstruktorzy zwykle stawiali na wyrazistość, mocną rozdzielczość, ekspansywność. Jak będzie zestawami z najnowsze serii Focal Vestia?

Francuski producent konsekwentnie odśwież swoją ofertę. To jedna z tych firm, która wyznaje filozofię zmiany i ciągłego rozwoju. Choć w sprzedaży bardzo długo są legendarne modele Utopia (choć ciągle podlegają modyfikacjom i ulepszeniom), to wciąż następuje rotacja w oferowanych liniach, inżynierowie pracują nad nowymi rozwiązaniami lub implementują do tańszych serii rozwiązani z linii wyższych. W 2023 roku Focal zaprezentował dwie nowe linie: Vestia i Theva.

Focal Vestia

Focal Vestia N°2 – test. Kolumny prezentują się elegancko (fot. Focal)

Seria Vestia plasuje się w ofercie Focala mniej więcej pośrodku: mamy dwie tańsze linie i cztery droższe. Cenowo kolumny – w zależności od modelu – sytuują się w górnej klasie średniej lub wyższej. A wybór jest spory. Mamy więc aż trzy modele zestawów wolnostojących Focal Vestia N°2, N°3 i N°4, wszystkie to konstrukcje trzydrożne. Do tego jest jeden dwudrożny monitor N°1. Mamy też możliwość zbudowania zestawu do kina domowego, bo jest także kolumna centralna Focal Vestia Center.

Focal Vestia N°2 – test. Budowa

Kolumny przybyły w dwóch kartonach, dobrze zabezpieczone styropianowymi formatkami. To średniej wielkości konstrukcje podłogowe o wysokości nieco ponad metra, o sporej wadze, prezentujące się bardzo atrakcyjnie – Focal dba o wygląd i detale. Wyjęcie z kartonów nie nastręcza trudności.

Zanim kolumny Focal Vestia N°2  zagrają, wymagają chwili uwagi. W komplecie otrzymujemy metalowe podstawy, które musimy wcześniej przykręcić do dolnej ścianki obudowy, w podstawy wkręcane są kolce. Nie ma z tym problemów, tym bardziej że w komplecie otrzymujemy odpowiedni kluczyk. Podstawa jest tak wyprofilowana, że powoduj lekkie odchylenie skrzynek do tyłu, dla wyrównania czasowej odpowiedzi. Do kompletu są jeszcze maskownice przyczepiane za pomocą magnesów, ale warto je zdjąć, bo bez maskownic zestawy prezentują się doskonale.

Focal Vestia N°2 - test. Focale w czasie testu zmierzyły się z Thielami (fot. wstereo.pl)

Focal Vestia N°2 – test. Focale w czasie testu zmierzyły się z Thielami (fot. wstereo.pl)

Boczne ścianki, u góry lekko zaokrąglone, pokryte są okleiną, którą możemy zamówić w trzech kolorach: czarnym, ciemnym drewnianym i jasnym drewnianym (przy tej kolorystyce otrzymujemy też jasne wykończenie przodu oraz pasującą do reszty maskownicę).

To, co od jakiegoś czasu wyróżnia zestawy głośnikowe francuskiej marki, to wykończenia frontów, które w przypadku tej linii przeniosło się także na górę i tylną ściankę. Pokryte są one imitacją czarnej skóry (w jasnym wykończeniu to kolor beżowy). Nadaje to kolumnom eleganckiego, czy wręcz niemal lekko luksusowego charakteru. Tym bardziej że do samego montażu przetworników Francuzi też się przyłożyli.

Test kolumn Revival Atalante 3

W Focal Vestia N°2 wysokotonowiec umieszczono w plastikowym, eliptycznym elemencie wtopionym w sztuczną skórę. Pozostałe przetworniki – jeden średniotonowy i dwa basowe – otoczone zostały srebrnymi, ozdobnymi elementami. Nadaje to kolumnom elegancji. Na frocie, poniżej przetworników umieszczono też jeden z otworów bas refleks (drugi znajduje się na tylnej ściance) oraz logo marki. Z tyłu, poniżej otworu wentylującego, w zagłębieniu znajdują się pojedyncze zaciski głośnikowe.

Focal Vestia N°2 to zestawy w układzie trójdrożnym, z jednym głośnikiem wysokotonowym, jednym średniotonowym i dwoma basowymi, o stosunkowo wysokiej skuteczności 91,5 db i nominalnej impedancji 8 omów, choć producent podaje, że minimalne spadki sięgają 3 omów. Głośniki nie powinny być więc specjalne trudne do napędzenia nawet przez stosunkowo słabsze wzmacniacze lampowe.

Focal Vestia N°2 - test. Wykończenie na najwyższym poziomie (fot. wstereo.pl)

Focal Vestia N°2 – test. Wykończenie na najwyższym poziomie (fot. wstereo.pl)

Tony wysokie obsługuje – to charakterystyczne od lat dla Focala – twarda kopułka. Głośnik ten, produkowany we Francji w zakładach Focala, składa się z membrany z odwróconą kopułką, powstałej ze stopu aluminium i magnezu, której nadano słynny przekrój „M”, charakterystyczny dla marki. Taki przekrój zapewnia większą sztywność, ograniczając zniekształcenia, a także zwiększa obszar dystrybucji dźwięku. Temu ma służyć również soczewka akustyczna otaczająca przetwornik na froncie kolumny.

Pozostałe głośniki, a więc średniotonowiec i dwa niskotonwe o nazwie Slatefiber Woofer i Slatefiber Midrange, mają podobną budową. To przetworniki o średnicy 16.5 cm, z aluminiowymi koszami. Je także wykonano w zakładach Focala we Francji.

Dźwięk jest bezpośredni, angażujący, rytm i energia nagrania są na pierwszym planie. To kolumny do dobrej zabawy!

Ich membrany wykonano w unikatowej dla marki technologi Slatefiber. To klasyczna już dla Francuzów forma membrany kanapkowej: nietkane włókna węglowe pochodzące z recyklingu umieszczono między dwiema warstwami termoplastu. Włókna węglowe ułożone są w tym samym kierunku, aby uzyskać jeszcze większą sztywność, lepszą amortyzację, a także lekkość.

Polski dystrybutor marki Focal – firma FNCE – wyceniła parę kolumn Focal Vestia N°2 na 11 398 zł. Zaliczmy je więc do kategorii A (wyższa grupa cenowa od 10 do 20 tys. zł).

Focal Vestia N°2 – test. Brzmienie

Wśród miłośników dobrego brzmienia pojawiły się głosy, że Focal w ostatnich latach w swoich nowych seriach nieco złagodził swoje “filmowe brzmienie”. Góra pasma ma być już nie tak mocna, ogólne brzmienie nieco mniej wyczynowe, detaliczność i rozdzielczość nie tak eksponowana. Odrobinę tego było w testowanych Focal Aria K2 936 (test TUTAJ), ale to wciąż był focalowska szkoła. A jak jest w przypadku odsłuchiwanych Focal Vestia N°2?

Focal Vestia N°2 - test. Pomysłowe podstawy odchylające skrzynki nieco do tyłu (fot. wstereo.pl)

Focal Vestia N°2 – test. Pomysłowe podstawy odchylające skrzynki nieco do tyłu (fot. wstereo.pl)

Ciąg dalszy na str. 2

1 2

Brak komentarzy