OLAFUR ARNALDS „ISLAND SONGS” – MUZYKA CISZY

0
lafur Arnalds zajaw

OLAFUR ARNALDS „ISLAND SONGS” / Jak jednym zdaniem oddać muzykę pianisty Arnaldsa? Napisać, że nie boi się ciszy? Artysta sprawia, że przed oczami stają mieszkańcy Islandii, jej pustkowia i surowe góry. Muzyka płynie niespiesznie, tak, jak mówią tam ludzie. W swoim spokoju ma jednak coś hipnotycznego. Muzyka akustyczna, śpiewna, powoli rozwijająca się w miarę upływu czasu.

Trudno tę muzykę zakwalifikować. Rozpięta jest między islandzką tradycją a muzyką współczesną, między chłodnym, skandynawskim jazzem a północnym folkiem. Potrafi zauroczyć melodyką i nastrojem.

Płyta „Island Songs”, którą dostałem w wersji winylowej, składa się z siedmiu utworów, każdy odpowiada tygodniowi podróży do ważnych dla Ólafura miejsc i ludzi.

Pierwszy utwór, „Árbakkinn” to podróż do Hvammstangi. Mieszka tam poeta Einar Georg Einarsson, którego głos słychać w utworze. Czy można słuchać poezji po islandzku nie znając tego języka? Zapewniam, że można. Trudno się oderwać od śpiewności tej mowy. Utwór zagrany został przez następujący skład: Ólafur Arnalds – fortepian, Bjarni Frímann Bjarnason – skrzypce, Ása Guðjónsdóttir – skrzypce, Karl Pestka – viola, Hallgrímur Jónas Jensson – skrzypce, Einar Georg Einarsson czyta poezję.

Płyta Morte Plays, Anomalia

Drugi utwór, „1995”, to podróż do Flateyri, w którym mieszka nauczycielka muzyki i organistka miejscowego kościoła Dagný Arnalds. Występowała na pierwszym albumie Ólafura nagranym w 1995 roku. Utwór zarejestrowano został właśnie w tej świątyni.

lafur Arnalds

I tak płyta prowadzi nas przez ważne dla Ólafura Arnaldsona wspomnienia, podróże i spotkania z przyjaciółmi. Nagranie kończy się utworem siódmym, „Doria”, który został nagrany w Reykjaviku w Iðnó Concert Hall, wśród rodziny, przyjaciół i znajomych. To powrót do domu.

To nie jest muzyka ilustracyjna, żyje swoim własnym życiem i rytmem – ale wrażenie spójności i silnego związku z ludźmi, krajobrazem i klimatem Islandii jest bardzo silne.

Borysław Czyżak

Ólafur Arnalds, Island Songs
2016 Mercury KX, Decca Music Group Ltd, Netherlands
Wszystkich utworów można posłuchać na stronie islandsongs.is.

Brak komentarzy