Nowe, flagowe PMC Fenestria na Audio Video Show

0
PMC Fenestria zajawka

NOWOŚCI / PMC / Premiera nowych brytyjskich kolumn na wystawie Audio Video Show 2018. Na Stadionie Narodowym w sali EIC będzie można posłuchać najnowszych kolumn PMC, flagowego modelu serii FACT o nazwie Fenestria. Tworząc te głośniki firma wykorzystała zaawansowane techniki projektowania i najnowsze technologie.

Projektantom PMC chodziło o to, by wyeliminować niechciane koloryzacje dźwięku. Przeprowadzono w tym celu szeroko zakrojone badania akustyczne w zakresie linii transmisyjnej głośnika, jednostek głośnikowych i zwrotnicy. Wraz z ewolucją Fenestrii każdy element, który mógłby być narażony na niepożądane wibracje, został poddany analizie za pomocą akcelerometrów, a wyniki wykorzystano do ulepszenia projektu.

Gniazdo dla średnicy

Badania te stały się bezpośrednią inspiracją do zaprojektowania charakterystycznego modułu centralnego głośnika, czyli “gniazda”, w którym znajdują się głośniki średnich i wysokich tonów. Frezowane z litego aluminium „gniazdo” jest odseparowane od reszty obudowy, aby zapobiec oddziaływaniu niechcianej energii pochodzącej od potężnych przetworników basowych i linii transmisyjnej. To doskonały przykład formy wynikającej z funkcji. Odporny na rezonanse materiał zastosowany w obudowie PMC Fenestrii został również dodatkowo solidnie usztywniony, aby zminimalizować niepożądane wibracje.

PMC Fenestria 5

Minimalistyczna, rzeźbiona forma “gniazda” wyklucza słyszalne zabarwienia, które wynikają z odbicia w tradycyjnych głośnikach, tworząc wrażenie, że przetwornik średnich i wysokich częstotliwości zawieszony jest swobodnie w przestrzeni.

Kopułkowa membrana średniotonowa wyposażona w tylną stożkową komorę gaszącą pracę tylnej strony membrany, ma 75 mm średnicy i stworzona jest specjalnie do zastosowania w PMC Fenestrze. Miękka kopułka zapewnia piękną, namacalną i realistyczną reprodukcję wokalu i innych instrumentów, zachowując przy tym szeroki zakres dynamiki w szerokim paśmie 380-3800Hz.

PMC Fenestria 2

Miękka kopułkowa membrana wysokotonowa SONOMEX™ ma 19.5 mm średnicy, neodymowy magnes, ferrofluid i szeroki zewnętrzny resor o średnicy 36 mm. Całość umieszczona jest w specjalnie zaprojektowanej niewielkiej obudowie i zamocowana w „gnieździe” z wykorzystaniem silikonowego mocowania Aureole™.

Oba przetworniki znajdują się maksymalnie blisko siebie przez co wytwarzają dźwięk na tyle spójny, by można go było określić jako wychodzący z punktowego źródła dźwięku.

Specjalność: bas i linia transmisyjna

Wysokie na 170 centymetrów kolumny składają się z specjalnie wyprofilowanych dwóch segmentów basowych połączonych od przodu „gniazdem”, w którym zamocowana jest sekcja średnio/wysokotonowa. Obie obudowy kryją w sobie po dwa ultranowoczesne przetworniki basowe, pompujące powietrze w długą na 240 cm linię transmisyjną zakończoną aerodynamicznym wylotem „Laminair”.

PMC Fenestria 4

ATL (Advanced Transmission Line) poprawia nie tylko reakcję basową. Dodatkowo najniższe dźwięki są czyste, klarowne i nie maskują reszty muzyki, a wokale są pięknie ukształtowane i niezwykle żywe. Głośniki wykorzystujące ATL oferują jeszcze jedną znaczącą zaletę. Zwiększenie poziomu i zdolność do reprodukcji szerszego pasma basów ATL nie zmienia się wraz z głośnością – więc nawet podczas cichego słuchania bas jest zrównoważony i doskonale zdefiniowany.

Przetworniki basowe wyposażone są w płaskie membrany o średnicy 165 mm, które wykonano jako trójwarstwowe. Zbudowane są ze sztywnego, wielokomórkowego, tłumiącego drgania rdzenia, który umieszczony jest pomiędzy bliźniaczymi arkuszami z poprzecznie splecionego włókna węglowego. Tłok jest bardzo solidnie połączony z dwuwarstwową miedzianą cewką, a ta porusza się w niezwykle silnym polu magnetycznym wytworzonym przez potężny podwójny magnes ferrytowy o średnicy zbliżonej do średnicy membrany.

PMC Fenestria 3

Całość zamocowana jest przy pomocy resorów przystosowanych do dużych wychyłów w odlewanym koszu. Membrana tłokowa podlega bardzo dużym przeciążeniom mechanicznym, które zniszczyły by tradycyjne membrany stożkowe. Nowa konstrukcja zapewnia niezakłóconą pracę, ekstremalnie wydajne i błyskawiczne pompowanie ogromnych ilości powietrza w długi tunel linii transmisyjnej. To zapewnia czysty i głęboki bas.

Cztery głośniki tłokowe zapewniają efektywne odtwarzanie najniższych częstotliwości od 23 Hz poczynając. Częstotliwość pracy membran ograniczona jest od góry filtrem dolnoprzepustowym przy częstotliwości 380Hz.

PMC Fenestria na Audio Video Show 2018
Stadion Narodowy, sala 120, Hall W5

Brak komentarzy