Neat Acoustics – nietuzinkowe kolumny w nowej dystrybucji

0
NA 1 OK

NOWOŚCI / Brytyjski producent kolumn głośnikowych Neat Acoustics ma w Polsce nowego dystrybutora. Została nim firma ATM-AUDIO. Te oryginalne, często dość zaawansowane technicznie konstrukcje można już kupować w kilku sklepach w naszym kraju. Sporo modeli jest dostępnych od ręki.

Neat Acoustics to ciekawa firma oferująca – prócz klasycznych kolumn – również bardzo ciekawe zestawy. Była już obecna w naszej dystrybucji, teraz ma jednak szansą zaistnieć w świadomości audiofilów mocniej i na dłużej. 

A warta jest tego, bo po pierwsze jest ceniona w całej Europie i ma oddane grono fanów, po drugie to bardzo interesujące konstrukcje, w których inżynierowie wykorzystują technologię, które niebyt często są implementowane na masową skalę, na przykład głośniki wstęgowe czy głośniki basowe pracujące w układzie Isobaric.

Neat Acoustics – od sklepu do Isobaric

Początki firmy sięgają roku 1989, kiedy Bob Surgeoner założył sklep ze sprzętem audio. Ten muzyk i pasjonat elektroniki szybko doszedł do wniosku, że większość sprzedawanych przez niego niewielkich kolumn nie spełnia jego oczekiwań. Rozpoczął więc pracę nad własnymi konstrukcjami, jednocześnie poszerzając profil firmy.

NA 9 OK

W 1990 roku pokazano pierwszy model nowej marki – Neat Petite. Już pierwsze pokazy na Hi-Fi News w Heathrowe zwiastowały spore zainteresowanie nową firmą, rok później małe kolumny trafiły na rynek. Cztery lata później pokazano pierwsze kolumny podłogowe Mystique. 

Rok 1997 był bardzo ważny dla rozwoju Neat Acoustics, wtedy zaprezentowano – jako uzupełnienie dla systemu Petite – subwoofer Gravitas. To o tyle ważne, że zastosowano w nim system Isobaric. To rozwiązanie znane od wielu lat, ale niezbyt często wykorzystywane, ze względu między innymi na koszty i trudności w aplikacji. Polega na zamontowaniu dwóch głośników niskotonowych synchronicznie w jednej obudowie. Para głośników w takiej konfiguracji może być montowana w obudowie zamkniętej albo wentylowanej. Głośniki można montować blisko siebie na różne sposoby: membranami do siebie, tyłami (magnesami) do siebie albo tyłem do przodu (membrana do magnesu).

NA 6 OK

Neat Acoustics jest gorącym zwolennikiem złożonego (izobarycznego) obciążenia basu. Od momentu wypuszczenia pierwszego subwoofera stosuje te rozwiązania w bardzo wielu swoich modelach. Neat wykorzysuje też wstęgi w głośnikach wysokotonowych i wstęgi planarne w supertwitterach. 

Neat Acoustics – nowa dystrybucja

Obecny od ponad 30 lat na rynku Neat Acoustics ma siedzibę w Teesdale w północnej Anglii. Zajmuje się produkcją nie tylko kolumn głośnikowych, ale przy wytwórni działa również studio nagrań, co świadczą o naprawdę poważnym podejściu producenta do zagadnień reprodukcji dźwięku. Kolumny są oczywiście projektowane ze wsparciem nowoczesnych technologii, ale ostateczne strojenie przeprowadzane jest w salach odsłuchowych “na ucho”. Zdaniem specjalistów w Neat żadne pomiary nie zastąpią ostatecznego narzędzia, jakim jest ludzkie ucho. 

NA 5 OK

W tej chwili w ofercie firmy są cztery linie produktowe: Iota, Motive, Strata i Ultimatum. Mamy do wyboru głośniki podstawkowe, wolnostojące oraz centralne. Wszystkie kolumny z topowych linii (poza monitorami) mają obudowy basowe Isobaric. 

Nowym dystrybutorem brytyjskiej marki w Polsce została młoda firma ATM-AUDIO. Oferuje modele ze wszystkich serii, spora część jest w bieżącej sprzedaży, cześć na zamówienie. Kolumn można posłuchać na razie w czterech sklepach:

Atmosfera Dźwięku
ul. Tomcia Palucha 37/U3
Warszawa, 02-495
tel. 792 123 124

HiFi System
ul. Ostródzka 273/1
Warszawa, 03-289
tel. 503 157 500
sklep@hifisystem.pl

HIFISTATION
ul. Krowoderskich Zuchów 16
Kraków, 31-272
tel. 503 157 500
sklep@hifistation.pl

Linia Dźwięku
tel. Lewakowskiego 6a
Rzeszów, 35-125
tel. 508 898 589
kontakt@liniadzwieku.pl

Neat Acoustics – kolumny głośnikowe
Dystrybucja – ATM-AUDIO

Brak komentarzy