Mistrz Maksymiuk nie jest audiofilem?

0
Maksumiuk 2

SPOTKANIE / Jerzy Maksymiuk to Mistrz przez wielkie M. Od niemal pół wielu uwodzi swoim muzycznym kunsztem, porywa swoją nietuzinkową osobowością i zaskakuje ekspresją. Tego wszystkiego doświadczyli uczestnicy spotkania z nim, w czasie którego premierowo zaprezentowano jego najnowszą płytę nagraną z Sinfonią Varsovią.

Grudniowy wieczór w warszawskim Studiu U 22 jak zwykle obfitował w wielkie emocje. Na początek Jerzy Maksymiuk zaskoczył stwierdzeniem, że nie jest wielkim entuzjastą sprzętu hi-end (na którym słuchano jego nagrań), bo tak naprawdę muzyka kryje się w nutach a nie w tym, jak jest odtwarzana. Znających sprawę to specjalnie nie zaskoczyło, bo wśród muzyków niewielu jest audiofilów – oni słyszą muzykę w głowie, patrząc tylko na nuty, często wystarczy im prosty system, by „dosłyszeć” sobie resztę. Później jednak, kiedy popłynęły dźwięki odtworzone przez wysokiej klasy sprzęt, Mistrz uznał jednak jego klasę, stwierdzając nawet dowcipnie, że brzmi… za dobrze!

Maksymiuk 1

Jerzy Maksymiuk jak zawsze ubrany nienagannie i oryginalnie

Ze swadą i charakterystyczną ekspresją, gestykulując i modulując swój niesamowity głos opowiadał o tajnikach pracy dyrygenta, skomplikowanych partyturach i zmaganiach z muzykami.

A na talerzu gramofonu obracała się płyta „Maksymiuk Sinfonia Varsovia”. Prezentowany album winylowy zawiera wybrane utwory z dwupłytowego albumu CD wydanego z okazji jubileuszu Jerzego Maksymiuka. To kwintesencja stylu i repertuaru charyzmatycznego Maestro i jego ukochanej orkiestry, której międzynarodową renomę współtworzył. To historia silnego, czasem burzliwego związku trwającego od ponad 40 lat do dziś.  – Propozycja wydania tego albumu wydała nam się najpiękniejszym możliwym prezentem dla naszego przyjaciela – Jerzego Maksymiuka, który w 2016 roku obchodzi swoje 80 urodziny. W ten sposób orkiestra chciała podziękować mu za kilkadziesiąt lat muzycznej współpracy – mówił Janusz Marynowski, dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

Maksymiuk zajawka

To winylowa wersja dwupłytowego albumu kompaktowego

Album zawiera kompozycje Debussy’ego, Prokofiewa i Strawińskiego w wykonaniu flecisty Andrzeja Krzyżanowskiego i Sinfonii Varsovii pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka. Płyta będzie dostępna w sprzedaży od 9 grudnia 2016 roku. Dwupłytowe wydanie CD jest już dostępne.
ms, fot. digitalopen

Płyty „Maksymiuk Sinfonia Varsovia” wydał Warner Music Poland
Sprzęt do odsłuchu dostarczył Nautilus: elektronika Ayon, gramofon Transrotor, głośniki Avantgarde Acoustic
Spotkanie w Studiu U 22 (al. Ujazdowskie 22) odbyło się w ramach Piątków z Nową Muzyką współorganizowaną przez Związku Producentów Audio Video.

Brak komentarzy