HAIKU-AUDIO SOL IV – NAJMOCNIEJSZY Z BRACI

0
Haiku-Audio_SOL IV 1

NOWOŚCI / Powiększa się rodzina wzmacniaczy SOL produkowanych przez krakowskie Haiku-Audio. Do oferty tej manufaktury wchodzi właśnie najmocniejszy Haiku-Audio SOL IV. Wydajny, 120-watowy tranzystorowy wzmacniacz poradzi sobie nie tylko z niskoskutecznymi współczesnymi monitorami ale również z systemami uważanymi za bardzo trudne, na przykład z kolumnami magneto- lub elektrostatycznymi.

Haiku-Audio – polski producent wzmacniaczy w Krakowa – ma w swojej ofercie konstrukcje lampowe, hybrydowe i tranzystorowe, te ostatnie występujące pod nazwą SOL. Kolejne modele oznaczone są rzymskimi cyframi, różnią się nieco konstrukcją i mocą. Trzy pierwsze testowaliśmy już na naszej stronie. Najnowszy Haiku-Audio SOL IV to najmocniejsza propozycja z serii SOL.

Najnowszego urządzenia Wiktora Krzaka (wywiad z nim TU) – właściciela firmy i konstruktora – nie sposób pomylić z innym wzmacniaczem. Zachowano charakterystyczny dla tych pieców wygląd z przednim aluminiowym panelem z wyciętym “okienkiem” w środku i dużą masywną gałką. Ale jest też nowość, na froncie zamontowano tak lubiane przez część audiofilów wychyłowe wskaźniki wysterowania. Obudowę wykonano w całości z anodowanego aluminium.

Sercem wzmacniacza Haiku-Audio SOL IV jest pojedynczy stopień tranzystorowy (MOSFET) pracujący w klasie A, w układzie Single-Ended. Dla podwyższenia mocy wyjściowej oraz umożliwienia współpracy z głośnikami o skomplikowanym przebiegu impedancji na wyjściu wzmacniacza znajduje się przeciwsobna para pracująca w klasie AB o wysokiej wydajności prądowej. Cały wzmacniacz posiada trzy stopnie wzmocnienia i nie jest objęty pętlą sprzężenia zwrotnego. Prostota układu oraz sposób kreacji dźwięku sprawia, że SOL IV podobny jest bardziej do wzmacniaczy lampowych, niż do urządzeń tranzystorowych.

Haiku-Audio_SOL IV zajawka

Haiku-Audio SOL IV posiada odrębne zasilacze stabilizowane dla każdego kanału. Użyto najwyższej jakości komponentów: gniazda głośnikowe CMC, kondensatory Nichicon-Gold, precyzyjne metalizowane rezystory i potencjometry Alps.

Opracowanie nowego rodzaju stopnia mocy o wysokim wzmocnieniu prądowym pozwoliło na zbudowanie wzmacniacza o wyrafinowanym brzmieniu i niespotykanej dynamice. Skutkuje to jego właściwościami sonicznymi – połączono klarowność brzmienia i bezpośrednią prezentację właściwą lampowym urządzeniom Single-Ended z mocą, uniwersalnością i dynamiką tranzystorów.

Wzmacniacz Haiku-Audio SOL IV ma zdalne sterowanie, jednak aby nie miało ono wpływu na brzmienie, układ sterowania został stworzony przez projektantów zajmujących się urządzeniami medycznymi. Przełączanie wejść odbywa się w hermetycznych przekaźnikach umieszczonych na złoconej płytce. Kontrolą układu, włączaniem poszczególnych bloków wzmacniacza oraz zdalnym sterowaniem zajmuje się mikroprocesor.

Swoją oficjalną premierę Haiku-Audio SOL IV będzie miał w czasie prezentacji w warszawskiej Audioszkole 24 stycznia 2019 roku. Zapraszamy na odsłuchy.

Czytaj także:
Test Kabli głośnikowych Haiku-Audio
Preamp gramofonowy Haiku-Audio SOL-MM

Haiku-Audio SOL IV – tranzystorowy wzmacniacz zintegrowany
Cena – 14 400 zł
Dystrybucja – Haiku-Audio

Dane techniczne wg. producenta:
Moc wyjściowa 8 Ω: 120 W
Moc wyjściowa 4 Ω: 200 W
Pasmo (-0,5 dB): 14 Hz–500 kHz
Pasmo (-1 dB): 14 Hz–600 kHz
Pasmo (-3 dB): 7 Hz–1,2 MHz
Klasa pracy: A/AB
Czułość wejść: 600 mV
Ilość wejść: 4 pary RCA
Ilość wyjść: 1 para
Pobór mocy idle: 50 W
Pobór mocy max: 500 W
Waga: 14 kg
Wymiary: 45 x 36 x 14 cm
Front: czarny lub srebrny

Brak komentarzy