Haiku Audio Origami – lampowy Single-Ended z Krakowa

0
HAIKU-AUDIO-ORIGAMI OK

NOWOŚCI / Haiku Audio – krakowska manufaktura Wiktora Krzaka – szykuje premierę. Na Audio Video Show 2018 zaprezentuje swój najnowszy wzmacniacz Haiku Origami. To lampowa konstrukcja Single-Ended oparta o lampy EL34. Wzmacniacz wygląda bardzo rasowo i został bardzo rozsądnie wyceniony. Czy podbije serca miłośników klamp?

Haiku Audio w swojej regularnej ofercie ma wzmacniacze tranzystorowe i hybrydowe. Te pierwsze, to Iovita i cała rodzina wzmacniaczy SOL – wszystkie recenzowaliśmy już na naszej stronie (więcej TU). W cenniku znajdują się też dwie hybrydy – Bright MK3 (test TU) i MK4. Wiktor Krzak buduje również znakomite wzmacniacze lampowe – zintegrowane i dzielone – ale były to konstrukcje powstające na zamówienie. Teraz przyszedł czas na umieszczenie w portfolio wzmacniacza lampowego.

Haiku Origami różni się wyglądem od większości oferowanych przez firmę wzmacniaczy – nie ma charakterystycznego przedniego panelu “z okienkiem”. Prezentuje się za to bardzo rasowo – to klasyczny, surowy lampowiec z widocznymi transformatorami, śrubami montażowymi i minimalistycznym wykończeniem. Wygląda bardzo industrialnie.

Origami to wzmacniacz lampowy pracujący w klasie A w ramach topologii Single-Ended (SE), w której cały sygnał każdego kanału przetwarzany jest przez pojedynczą lampę mocy. – Wzmacniacze klasy SE to niewątpliwy Święty Graal wielbicieli wybitnego dźwięku, również ze względu na minimalną możliwą ilość elementów elektronicznych, które mają wpływ na prezentację brzmieniowych detali tłumaczy swój wybór Wiktor Krzak. – W przypadku konstrukcji Single Ended cały sygnał (każdego kanału) przetwarzany jest przez jedną lampę, przynosi to dodatkowe korzyści: można pominąć odwracacz fazy i użyć wyłącznie stopni wzmacniających – układ znacznie się upraszcza i staje się minimalistyczny. Dźwięk jest bardziej naturalny i delikatniejszy. W efekcie otrzymujemy czyste, niezniekształcone i bardzo bogate brzmienie, które pozwala cieszyć się materiałem muzycznym w pełnej krasie.

A dlaczego klasa A? – We wzmacniaczu klasy A sygnał jest przetwarzany w obrębie prostoliniowego odcinka charakterystyki elementu aktywnego (w tym przypadku lampy). Skutkiem takiego zabiegu zniekształcenia są znikome, w szczególności dotyczy to sygnałów najwrażliwszych, o niewielkiej amplitudzie, odpowiedzialnych za subtelne, ale często kluczowe dla narracji muzycznej dźwięki – dodaje Wiktor Krzak.

Stopień wstępny Haiku Origami zbudowano na lampach ECC82, znanych ze swoich znakomitych parametrów, a stopień mocy oparto o powszechnie lubiane lampy EL34. Lampowy zasilacz zbudowano przy użyciu lampy 5C3S.

Moc wyjściowa wynosi 10W. Wzmacniacz posiada dwa wejścia liniowe oraz pojedyncze wyjście dla zespołów głośnikowych 4 lub 8 Ohm. Potencjometr głośności to granatowy Alps, wszystkie rezystory są metalizowane, podstawki ceramiczne, ze złoconymi stykami, a gniazda to Neutrik i Schurter. Chassis jest stalowe, lakierowane na czarno. Front i gałka wykonane jest z pełnego aluminium.

Haiku Audio Origami – lampowy wzmacniacz zintegrowany
Cena – 4650 zł
Dystrybucja – Haiku Audio

Dane techniczne producenta:
Moc wyjściowa: 10 W
Pasmo (-1 dB): 14 Hz–34 kHz
Pasmo (-3 dB): 7 Hz–50 kHz
Ilość wejść: 2 pary RCA
Ilość wyjść: 1 para
Pobór mocy: 110 W
Waga: 15 kg
Wymiary: 43 x 30 x 19 cm Front: srebrny
Lampy: ECC82, EL34, 5C3S

Brak komentarzy