Dwie nowe serie kolumn od Fyne Audio – Vintage i Vintage Classic

0
Fyne Vintage zajawka

NOWOŚCI / Szkoci z Fyne Audio nie zwalniają tempa. Ta młoda firma opierająca się jednak na ludziach z ogromnym doświadczeniem, w zaledwie kilka lat zawojowała rynek całą gamą kolumn głośnikowych. Właśnie wprowadzają do swojej oferty dwie nowe linie zestawów o bardzo atrakcyjnym wyglądzie i zaopatrzonych w firmowe technologie: Vintage i Vintage Classic. 

Fyne Audio to firma z siedzibą w Glasgow założona przez ludzi z bogatym doświadczeniem w branży audio. Wśród jej twórców, inżynierów i menadżerów są ludzie, którzy pracowali miedzy innymi dla słynnej marki Tannoy. Jednym z nich jest dr Paul Mills, uznany na całym świecie inżynier i konstruktor. To on odpowiada także za dwie najnowsze linie Fyne Audio: Vintage i Vintage Classic. Obie nawiązują wyglądem do ikonicznych urządzeń królujących w latach 70., ale równocześnie zawierają najnowsze technologie dostępne w świecie wytwarzania i przetwarzania dźwięku.

Fyne Audio Vintage

Seria Fyne Vintage wykorzystuje najnowocześniejsze technologie opracowane po raz pierwszy przez dr Paula Millsa na potrzeby wielokrotnie nagradzanej serii Fyne Audio F1 i przekształca je w dwie ponadczasowe i charakterystyczne serie: Vintage i Vintage Classic.

Fyne Vintage 1

W serii Fyne Audio Vintage odnajdujemy trzy modele podłogowe: Ten, Twelve i Fifteen. Zastosowano w nich dwudrożne przetworniki współosiowe IsoFlare wykorzystujące karbowane zawieszenie FyneFlute o średnicy odpowiednio 10,12 i 15 cali. 

Wewnątrz membran pracuje 3-calowa tytanowa kopułka napędzana magnesem neodymowym, odcięta przy zaledwie 750 Hz i przetwarzająca sygnał do 26kHz. Kolumny wykorzystują dookólny dyfuzor BassTrax Tractrix zapewniający swobodne odtwarzanie najniższych częstotliwości. 

Fyne Vintage 2

Mają bardzo wysoką czułość, co predestynuje je do współpracy ze wzmacniaczami lampowymi, choć nie tylko. We wszystkich modelach serii istnieje możliwość dostrojenia brzmienia do pomieszczenia. Analogowe pokrętło umieszczone na panelu przednim daje możliwość regulacji zwrotnicy w zakresie emisji energii bardzo wysokich tonów oraz poziomu ekspozycji  dźwięków w średnim-górnym zakresie. 

Fyne Vintage 3

Zwrotnice zbudowane są z elementów najwyższej klasy łączonych posrebrzanymi przewodami z miedzi beztlenowej na antyrezonansowych podłożach i poddawane są głębokiemu zamrażaniu i powolnemu odmrażaniu, co łagodzi mikronapięcia w elementach, przewodach i lutach, a tym samym maksymalizuje transfer sygnału i zapewnia większą przejrzystość dźwięku.  

Fyne Audio Vintage Classic  

W serii Fyne Audio Vintage Classic znajdują się trzy modele podłogowe i jeden podstawkowy: Classic VIII, Classic X, Classic XII oraz Classic VIII BS. Obudowy kolumn z serii Vintage Classic mają, w odróżnieniu od przekroju trapezowego serii Vintage, przekrój bardziej tradycyjny – prostokątny. 

Fyne Classic Vintage 2

Zastosowano w nich dwudrożne przetworniki współosiowe IsoFlare wykorzystujące karbowane zawieszenie FyneFlute o średnicy odpowiednio 8,10,12 i ponownie 8 cali. Wewnątrz membran 10 i 12-calowych pracuje 3-calowa tytanowa kopułka, odcięta przy zaledwie 750 Hz i przetwarzająca sygnał do 26 kHz, natomiast w modelach wykorzystujących przetwornik 8-calowy – kopułka 1-calowa grająca aż do 34 kHz. Kolumny wykorzystują dookólny dyfuzor BassTrax Tractrix, sprytnie schowany pod szarą tkaniną, zapewniający swobodne odtwarzanie najniższych częstotliwości. 

Fyne Classic Vintage 3

Podobnie jak kolumny serii Vintage modele Vintage Classic mają bardzo wysoką czułość, przez co świetnie współpracują ze wzmacniaczami lampowymi. We wszystkich modelach serii istnieje możliwość dostrojenia brzmienia do pomieszczenia. Pokrętła umieszczone na froncie dają możliwość regulacji zwrotnicy w zakresie emisji energii bardzo wysokich tonów oraz poziomu ekspozycji dźwięków w średnim-górnym zakresie (2,5kHz – 5 kHz). Gniazda przyłączeniowe są podwójne. Zwrotnice wykonane są z elementów najwyższej klasy, połączenia wykonano posrebrzanymi przewodami z miedzi beztlenowej.

Fyne Audio 
Serie Vintage i Vintage Classic
Dystrybucja – EIC

Brak komentarzy