Co zobaczyć na Audio Video Show 2016

2
AVS zajawka 2

W piątek rusza 20. już edycja Audio Video Show. Jedna z kilku największych wystaw audio na świecie będzie rekordowa – ponad 160 sal, ponad 7 tys. metrów kwadratowych powierzchni wystawowej. Pokazy premierowych urządzeń i zupełnie nowi wystawcy, spotkania z tuzami rynku audio i ciekawe seminaria. Co warto obejrzeć na AVS 2016?

Przede wszystkim namawiamy do odwiedzenia pokoi, w których prezentowany będzie polski sprzęt. Coraz więcej firm bierze się za konstruowanie komponentów audio i powstaje coraz więcej wartościowych urządzeń mogących konkurować z zachodnimi markami. Co ważne, polscy producenci rozsądnie kalkulują ceny, bo od kilku lat można zaobserwować tendencję do podnoszenia cen przez renomowanych, światowych producentów. Oczywiście są i wśród rodzimych firm takie, które oferują hi-end za grube tysiące, ale zwykle są to rzeczy dostępne dla większości miłośników dobrego brzmienia.

Nie zabraknie producentów obecnych na naszym ranku od dawna, np. Albedo, ESA, JAG czy Enerr. Niektóre z nich zaprezentują zupełnie nowe urządzenia. Na przykład Avatar Audio pokaże premierowe zestawy głośników Holophony oraz streamer Avatar Audio LiveBIT (Hotel Golden Tulip, sala Azalia III), Amare Musica zaprasza na premierę nowych wzmacniaczy monofonicznych Trinity MK2 w wersji Signature wraz z przedwzmacniaczem DeForest MK2, również w wersji Signature (Stadion Narodowy, sala: 132 / I piętro).

SOL-III-2

Po raz pierwszy na AVS pojawi się Haiku Audio. Krakowska manufaktura zaprezentuje między innymi nową integrę SOL III

Ale nie zabraknie też debiutantów. W końcu na Audio Video Show będzie można posłuchać świetnych wzmacniaczy krakowskiej manufaktury Haiku Audio. Firma przygotowała absolutną premierę – hybrydową integrę Bright MK4 oraz zbierający doskonałe recenzje tranzystorowy wzmacniacz SOL III (Hotel Radisson Blu Sobieski, sala 211 / II piętro). W tym samym pokoju swoje kolumny zaprezentuje bydgoska firma Wigg Art.

Test wzmacniacza Haiku Audio SOL II

Mnóstwo atrakcji przygotowali dystrybutorzy. Warto wpaść do Audio-Connect, by posłuchać najnowszego przetwornika DAC włoskiej firmy Aqua Acoustic – Formula. Gościem specjalnym będzie Stefano Jelo, współwłaściciel firmy. Zawita też gość z USA Jeff Wells – założyciel firmy Wells Audio. Ale największą atrakcją może być prezentacja francuskich kolumn Jean Marie Reynaud. To uznana na światowym rynku firma, która w przyszłym roku obchodzić będzie swoje 50-lecie. Z tej okazji premierowo zostaną zaprezentowane kolumny CANTABILE JUBILEE (Hotel Sobieski, sala Hetman 1 i Hetman 2 oraz 118).

ORFEO-DETAIL-4-1024x795

Bydgoski Audio-Connect zaprezentuje francuskie kolumny Jean-Marie Reynaud

Miłośnicy lampy na pewno chętnie rzucą okiem i uchem na legendarny wzmacniacz Unison Research prezentowany przez Trimex. Na wystawie swoją premierę będzie miał model Performance – odrodzony po latach, legendarny wzmacniacz o zwiększonej mocy i niezrównanym designie. Będzie też Unison Research Absolute 845 SE. Kosztujący 140 tysięcy piec od ponad 20 lat uznawany jest za jeden z kilku najlepszych wzmacniaczy lampowych na świecie. Pracujące w czystej klasie A urządzenie będzie można obejrzeć na Stadionie Narodowym (SkyBox 133 i SkyBox 134).

Horn z okazji 25-lecia istnienia zaprasza do swojej Jubileuszowej Loży Osobliwości Audio (Stadion Narodowy, sala Książęca / I piętro), gdzie prócz premier będzie można obejrzeć unikalne egzemplarze sprzętu Denona, Marantza, Dali czy Audio Research. Polpak z kolei zaprezentuje kolumny Paradigm Persona 7F. To drugie od góry głośniki z nowej, ekskluzywnej serii renomowanego producenta z Kanady (Hotel Radisson Blu Sobieski, sala Belweder II).

Miłośnicy słuchawek nie mogą ominąć Strefy Słuchawek – specjalnej ekspozycji, na której będą do obejrzenia i posłuchania nauszniki ponad 50 producentów.

Audio Video Show 2016. Bardzo drogie zabawki

Pieniądze nie grają roli? Nie kręcą nas systemy za setki tysięcy lub droższe? Nie oszukujmy się, możliwość posłuchania najdroższych komponentów audio zawsze przyprawia nas o żywsze bicie serca. Na tegorocznej wystawie będzie można poznać brzmienie systemu za 2 miliony złotych! Tak, to nie pomyłka. W skład zestawu wejdą najnowsze kolumny Alexx amerykańskiej firmy Wilson Audio, wzmacniacze monofoniczne Dan D’Agostino Momentum M400 oraz najwyższy model przetwornika MSB – DAC Select II. Na miłośników czarnej płyty będzie czekał gramofon Spiral Groove SG1.2 wraz z przedwzmacniaczem korekcyjnym Dan D’Agostino Momentum Phonostage (Stadion Narodowy, Studio TV3).

Ale to nie jedyne ekstremalnie drogie urządzenia, jakie zostaną pokazane na Audio Video Show 2016. Będzie kosztujący 800 tysięcy złotych wzmacniacz NAIM Statement składający się z przedwzmacniacza NAC S1 oraz monobloków NAP S1. Wykonano go kierując się zasadą “żadnych kompromisów”. Produkcja całego systemu trwa około miesiąc. Zestaw zostanie zaprezentowany razem z kolumnami Monitor Audio PL500II, a źródłem będzie streamer firmy Naim (Stadion Narodowy, sala 211).

Jak grał najdroższy system Audio Video Show 2015

Zobaczymy też najdroższy gramofon świata – Transrotor Artus. To niezwykłe, kosztujące ponad 600 tysięcy złotych urządzenie, z całkowicie odsprzęgniętym talerzem, jest szczytowym osiągnięciem w dziedzinie odtwarzania czarnej płyty. Na wszystkie pytania odpowiadać będzie współwłaściciel firmy Transrotor, Dirk Rake (Stadion Narodowy, H4) Będą też inne znakomite produkty z Francji: odtwarzacz Metronome (zdjęcie główne) i kolumny Cabase La Sphere.

Audio Video Show 2016. Spotkania i seminaria

Na odwiedzających czeka także ponad 20 otwartych prezentacji, prelekcji i seminariów, w tym występy artystów na żywo. W sali Audio Note UK będzie można posłuchać świetnego wiolonczelisty – Vincenta Belangera, który zagra utwory ze swojej najnowszej płyty “Pure Cello” (Hotel Radisson Blu Sobieski, sala 701).

Na Stadionie Narodowym będzie można posłuchać albumu „Magical Mystery Tour” The Beatles z taśmy analogowej. W prezentacji zostanie wykorzystany magnetofon szpulowy Studer A807 oraz niezwykły rarytas – pierwsza kopia oryginalnej taśmy-matki. Spotkanie poprowadzi wielki znawca i fan zespołu – Piotr Metz. Organizatorzy zapraszają na odsłuchy w piątek o godzinie 17.00, a w sobotę i niedzielę o 11.00 oraz 15.00 w sali Studio TV2.

W loży firmy Samsung odbędą się z kolei wykłady poświęcone technologii Ultra HD oraz wpływowi na jakość obrazu rozdzielczości 4K i technologii HDR. W trakcie spotkania zostaną wykorzystane najwyższej klasy telewizory Samsung SUHD, odtwarzacz Ultra HD Blu-ray oraz specjalistyczny sprzęt pomiarowy. Wykłady poprowadzą eksperci z portalu HDTVPolska.com Piotr Gmerek i Maciej Koper. Spotkania odbędą się w sobotę i niedzielę w godzinach 10.30, 12.30 oraz 14.00 w sali Platynowej 3 na Stadionie Narodowym.

Firmy Ayon Audio oraz Nautilus zapraszają do hotelu Golden Tulip, gdzie na gości czekać będzie Jacek Gawłowski – jeden z najbardziej cenionych polskich masteringowców oraz zdobywca statuetki Grammy. Opowie o kulisach swojej pracy nad katalogiem Polish Jazz, zaprezentuje pliki nagrań wysokiej rozdzielczości oraz poruszy temat podziału w świecie audio na profesjonalny i konsumencki. Przed prezentacją należy pobrać darmowe miejscówki. Organizatorzy zapraszają na seminarium w sobotę o godzinie 17.00 oraz 18.00 w sali TULIP II.

AVS zajawka

Na AVS dowiemy się, jak ustawić gramofon. Na zdjęciu Transrotor

W hotelu Radisson Blu Sobieski miłośnicy czarnej płyty będą mieli najlepszą okazję, by poznać tajniki sztuki prawidłowego ustawiania gramofonów analogowych. Wykłady na ten temat poprowadzi gość specjalny Audio Viedo Show – Wally Malewicz – światowej sławy specjalista od gramofonów analogowych z USA. Seminaria odbędą się w sobotę i niedzielę o godzinie 13.30 w sali Wilanów III.
Maciej Stempurski, fot. Audio Video Show, Haiku Audio, Polpak

Audio Video Show 2016 – najważniejsze informacje

Termin i godziny otwarcia:
Piątek 4.11, 14.00 – 20.00
Sobota 5.11, 10.00 – 20.00
Niedziela 6.11, 10.00 – 18.00
Miejsce (Warszawa):
Hotel Golden Tulip, ul. Towarowa 2 (przy pl. Zawiszy)
Hotel Radisson Blu Sobieski, pl. Zawiszy 1
Stadion Narodowy, al. Poniatowskiego 1

Bilety:
Jednodniowy: 30 zł
Trzydniowy karnet: 45 zł
Młodzież do lat 16 – wstęp wolny

2 komentarze

  1. Wojtas pisze:

    Mielismy szczescie dotrzec do…najdalszej niemal sali wystawy ale waro tylo. Zaje….szczo pieknie zagraly tam kolumny Zeta Zero omni kolumy. ABSOLUTNY DZWIEK WYSTAWY ! Nic innego tj zadne inne kolumny nie mialy szans konkurowac z tym co tam usyszelismy z moją żoną az wracalismy 2 razy. Dziwne tylko ze organizatorzy umieszcząją tak wielką atrakcje na koncu korytarza. No chyba zeby zmusic nas do przejscia obok niektorych sal gdzie nic nie gralo lub srednio na jeża. Wiec nie wymieniam tego co najgorsze. Bo bylo tez sporo porazek.

  2. admin pisze:

    To dobrze, że każdy znajduje na wystawie swój dźwięk. Choć coraz bardziej skłaniam się ku opinii, że jednak ocena brzmienia na wystawie troszkę mija się z celem. To jednak przypadkowe pomieszczenia, często przypadkowe konfiguracje, dźwięk inny w zależności od tego, czy w pokoju są 3 osoby cz 12… Ale warto pochodzić.

Post a new comment