BAT (Balanced Audio Technology) wraca do Polski. Jest też nowy REX

0
BAT zajawka

NOWOŚCI / Balanced Audio Technology (BAT) znowu w Polsce! Słynna amerykańska marka trafiła w ręce nowego dystrybutora, którym jest warszawska firma E.I.C. W ofercie są już najnowsze urządzenia zaprezentowana na 25-lecie BAT-a, czyli topowa seria REX 3.

BAT to firma o ugruntowanej pozycji na światowym runku audio, a przez wiele lata uchodziła w wielu miejscach za wręcz synonim amerykańskiego hi-endu, obok takich marek jak Krell, Mark Levinson czy Pass. W Polsce miała już swoich dystrybutorów, lecz od jakiegoś czasu była nieobecna. Dobrze, że wraca, bo ich produkty zawsze kojarzyły się ze świetną budową i znakomitym brzmieniem. Dystrybucją zajęła się firma E.I.C.

BAT 3

BAT został założony w 1995 roku przez Victora Khomenkę, Steve’a Bednarskiego i Geoffa Poora (współzałożyciela Dunlavy Audio Labs), ale to ten pierwszy miał największy wpływ na budowę ich urządzeń. Pierwszymi komponentami sprzedawanymi przez BAT-a był preamp VK-5 i końcówki mocy VK-60. W 2013 BAT trafił w ręce  Jima Davisa, właściciela Music Direct i Mobile Fidelity.

Inżynierowie firmy przy projektowaniu swoich urządzeń kierowali się kilkoma zasadami: sprzęt miał mieć zerowe globalne sprzężenie zwrotne, konstrukcje był w pełni zbalansowane (stąd nazwa Balanced Audio Technology) i świetne zasilane. Używano też bardzo dobrych komponentów, choć na przykład w odtwarzaczach CD montowano tanie napędy Philipsa. 

BAT 4

BAT specjalizował się w sprzęcie lampowym (nawet CD miało wyjście na lampach), choć w ofercie zawsze są też wzmacniacze tranzystorowe. Victor Khomenko zasłyną zaś tym, że jako pierwszy zastosował na szeroką skalę w sprzęcie grającym militarne, radzieckie triody 6H30, nazywane przez niektórych “superlampami”. Lubił też aplikować we wzmacniaczach kontrowersyjne “diabełki”, czyli lampy 6C33C-B.

BAT 2

BAT miał zawsze proste, przejrzyste portfolio, nie epatował liczbą sprzedawanych urządzeń. Dziś w skład oferty BAT-a wchodzą przedwzmacniacze lampowe, wzmacniacze mocy lampowe i tranzystorowe, wzmacniacz zintegrowany, przedwzmacniacze gramofonowe i przetwornik DAC. Z okazji 25-lecia istnienia firmy, do oferty trafił flagowy zestaw REX 3, składający się z lampowego przedwzmacniacza, symetrycznego, triodowego wzmacniacza mocy opartego na 6C33C, oraz lampowego przetwornika cyfrowo analogowego REX 3 DAC.

Balanced Audio Technology – wzmacniacze i źródła zbalansowane
Dystrybucja – E.I.C

Brak komentarzy