ATC – specjalista od kolumn – wprowadza nowy odtwarzacz CD i wzmacniacz

0
ATC zajawka

NOWOŚCI / Firma ATC znana jest na całym świecie z produkcji doskonałych kolumn głośnikowych, a ich firmowym patentem jest kopułka średniotonowa. Ale w ofercie ma również elektronikę. Brytyjczycy wprowadzają właśnie dwa nowe urządzenia hi-fi: odtwarzacz CD CD2 i stereofoniczny wzmacniacz zintegrowany z przetwornikiem cyfrowo-analogowym SIA2-100. Oba zostały zaprojektowane do współpracy z głośnikami ATC, ale producent zapewnia, że doskonale poradzą sobie też z innymi zestawami. 

Warte odnotowanie jest przede wszystkim pojawienie się nowego odtwarzacza CD. Zdaniem ATC płyta kompaktowa ma przed sobą przyszłość, bo mimo że wielu miłośników dobrego brzmienia korzysta z plików i serwisów strumieniowych, to nadal ogromna ilość audiofilów posiada duże kolekcje płyt CD. ATC postanowiło zbudować więc samodzielny odtwarzacz. 

Nowy dyskofon wykorzystuje wysokiej jakości napęd CD TEAC 5020A-AT, który bez problem spełnił rygorystyczne wymagania. Układ przetwornika C/A pochodzi od AKM i współpracuje z układem wyjściowym składającym się z filtra cyfrowego i zaprojektowanego przez ATC niskoszumnego filtru analogowego typu multiple feedback. Tor analogowy w CD2 wykorzystuje 4 stopnie wzmocnienia, każdy złożony z 11 elementów dyskretnych, żeby dostarczyć w pełni symetryczny sygnał wyjściowy lewego i prawego kanału. Stopnie wyjściowe pracują z parami tranzystorów w układzie Sziklai, spolaryzowanych w klasie A. Oba fazy sygnału wyjściowego są przetwarzane równolegle, żeby zapewnić maksymalną symetrię sygnału wyjściowego audio. 

ATC CD 1

Bardzo duży nacisk położono na minimalizację zniekształceń i szumów w całym układzie. ATC preferuje rozbudowany system zasilania z lokalnymi stabilizatorami i odsprzęganiem, co w praktyce oznacza 9 indywidualnie kalibrowanych sekcji zasilania w całym urządzeniu. Cyfrowe wyjście coaxial wykorzystuje wysokiej jakości transformator izolujący, który zapobiega powstawaniu pętli mas i przydźwięków. Wszystkie ścieżki na płytkach PCB zoptymalizowano w celu ich maksymalnego skrócenia. Ekranowanie i prowadzenie mas wewnątrz urządzenia przeprowadzono z najwyższą dbałością. 

ATC CD 2

Odtwarzacz ATC CD2 wypuszcza sygnał liniowy audio poprzez gniazda RCA, oraz w pełni zbalansowane gniazda XLR. Wyjścia cyfrowe S/PDIF dostępne są w formie wyjścia współosiowego coaxial i optycznego toslink. Odtwarzacz posiada 5 przycisków sterujących, których funkcje są zdublowane na pilocie zdalnego sterowania.

Wzmacniacz zintegrowany ATC SIA2-100 z przetwornikiem C/A zaprojektowano jako partnera dla CD2, w ramach przemyślanego, kompaktowego systemu stereo. Ale można go również wykorzystywać jako osobne źródło dźwięku dla plików. Wymaga on jedynie wysokiej jakości kolumn. Jest on uniwersalnym rozwiązaniem integrującym przetwornik C/A, wraz z przedwzmacniaczem i końcówką mocy 2 x 100 W (przy 8 Ω). We wzmacniaczu dostępne są dwa stereofoniczne wejścia RCA, stereofoniczne gniazdo jack 3,5 mm na panelu przednim, oraz wejścia cyfrowe: USB typu B, coax RCA i toslink. Wyjścia głośnikowe to pojedyncze zaciski akceptujące goły przewód, widełki lub wtyki bananowe, wyjście liniowe stereo i wyjście słuchawkowe 6,3 mm na przednim panelu. 

Aktywne wejście wybiera się przy pomocy przycisku na froncie wzmacniacza, a głośność reguluje się precyzyjnym potencjometrem ALPS. Wszystkie funkcje SIA2-100 można obsługiwać z poziomu pilota zdalnego sterowania. 

ATC wzmak 2

Rygorystyczne środki zostały zaaplikowane przy redukowaniu szumu i zniekształceń we wzmacniaczu zintegrowanym SIA2-100. Końcówka mocy wykorzystuje technologie opracowywane dla wzmacniaczy ATC na przestrzeni ostatnich 30 lat . Bardzo niskie zniekształcenia i szerokie pasmo przenoszenia to zasługa zastosowania lateralnych tranzystorów MOSFET w układzie wspólnego źródła. Wbudowany został limiter wartości szczytowej który zabezpiecza kolumny przed ewentualnym przesterowaniem. Oddzielne zasilanie dla sekcji mocy i przedwzmacniacza redukuje intermodulacje i przesłuchy. Rozbudowany projekt układów analogowego SIA2-100, wraz z użyciem wielu lokalnych stabilizatorów zasilania pozwala na uzyskanie optymalnych warunków dla wbudowanego DAC firmy AKM. Wejście USB obsługuje sygnały PCM od 44,1 do 384 kHz o długości słowa do 32 bit, oraz DSD256. Wszystkie wejścia analogowe i cyfrowe osiągają zniekształcenia poniżej 0,001%. SIA2-100 zawiera wzmacniacz słuchawkowy i dodatkowe wejście 3,5 mm z wyższą czułością przeznaczone dla urządzeń mobilnych. 

ATC wzmak 1

Wzmacniacz słuchawkowy spolaryzowano w klasie A i przygotowano do współpracy ze słuchawkami 32 – 600 Ohm. SIA2-100 Integrated – Podstawowe cechy Urządzenie o kompaktowych rozmiarach (2/3 standardowej szerokości) oferujące wysoką moc wyjściową oraz doskonałą szczegółowość, ten wzmacniacz zintegrowany z wbudowanym przetwornikiem C/A jest idealny do wysterowania małych i średniej wielkości głośników pasywnych ATC jak również wielu konstrukcji innych producentów. Powściągliwe wzornictwo pozwala łatwiej dopasować wzmacniacz do partnerujących urządzeń, a mały rozmiar sprawia że urządzenie nie zajmuje dużo przestrzeni.

Zarówno CD2 jak i SIA2-100 zbudowano w sztywnych, ciężkich, wytłumionych obudowach z precyzyjnie wyciętymi frontami z 12 mm aluminium. Fronty wybarwione są na srebrno tytanowy – kolor charakteryzujący inne produkty ATC. Oba urządzenia powstają w Anglii. W Polsce będą dostępne w kwietniu.

ATC CD2 – odtwarzacz płyt kompaktowych

Cena – 7 990 zł 

ATC SIA2-100 – wzmacniacz zintegrowany z DAC

Cena – 13 290 zł

Dystrybucja – Sound Source

Brak komentarzy