Test PUC2 Lite – konwerter USB. Wzorzec przejrzystości

2
PUC2_digital IO

Po jakimś czasie ściągnąłem ze strony producenta najnowszą wersję sterowników, którą firma dopracowała prawdopodobnie po opisywanych wyżej problemach związanych z brakiem pełnego wsparcia dla programu Jriver. Wersja oznaczona jako YELLOWTEC_PUC2_WIN_2.9.86.23. Tym razem firmowe sterowniki ASIO działały bez problemu. Przyznam, że nie wiem, czy to dzięki nim i ich poprawionej wersji, czy też w związku z kolejnym upływem czasu (mijało właśnie ok. 3 tygodni od podłączenia urządzenia) z głośników popłynął jeszcze ciekawszy, odrobinę gładszy , ale przede wszystkim jeszcze bogatszy dźwięk. Wtedy już, mając jeszcze w pamięci jakieś śladowe wątpliwości z porównań z Bada, wiedziałem, że to PUC2 Lite zostanie w moim systemie na dłużej.

Pomijając punkty odniesienia PUC2 to urządzenia, któremu zwyczajnie wierzymy. Akceptujemy ten rodzaj przekazu w całości jako prawdziwy i naturalny. Nie zastanawiamy się przy tym jakiego rodzaju transportu słuchamy, bo PUC2 zabiera nas bezpośrednio do serca samej muzyki. Słuchając muzyki za jego pośrednictwem trudno się do czegokolwiek przyczepić. Analiza poszczególnych składowych brzmienia wydaje się tu bezcelowa i zbędna. Lepsze, mniej lub bardziej jest w zasadzie wszystko. Najlepsza muzyka.

Co ciekawe w tej najnowszej wersji sterowników działa równolegle również Kernel Streaming. We wcześniejszych te sterowniki działały tylko zamiennie. Utrudniało to bezpośrednie ich porównania w bardzo krótkim odstępie czasu. Teraz można więc szybko porównać dźwięk z obu sterowników. Jak to wypada aktualnie u mnie? Niestety są małe (!) różnice. W przypadku PUC2 Lite za pośrednictwem K.S. dźwięk wydaje się momentami lepiej separowany, mamy wrażenie lepszej definicji samych instrumentów w przestrzeni, zwłaszcza ich luźniejszego rozstawienia między sobą. Ich dźwięk w pierwszej chwili wydaje się nawet jakby wyraźniejszy, łatwiej zauważalny, ale potem jednocześnie mniej zróżnicowany. Jest mniej dociążony, mniej fizjologiczny, ale i też mniej ekspresyjny, choć bardziej zogniskowany i skupiony. Przyjemny. Trójwymiarowe bryły instrumentów pomniejszone, czasem wycięte z ogólnego kontekstu całej, większej przestrzeni. Przypomina to trochę miksowane i montowane nagrania studyjne. Jest też bardzo płynny. Ta cech nastręcza mi do dzisiaj pewnych wątpliwości…

PUC2_digital IO - 2

Wierność i przejrzystość – to największa zaleta PUC 2 (fot. yellowtec)

Za pośrednictwem firmowych sterowników ASIO dźwięk PUC2 Lite wydaje się bogatszy o pewne składowe, bardziej zróżnicowany i dynamiczny. Ciekawszy i bardziej naturalny. Łatwiej akceptowalny. Nastawiony już nie tylko na separację i szczegół, ale i na ich kontekst przestrzenny. Wydaje się, że ogólnie lepiej są też różnicowane poszczególne nagrania… Czasem jednak zauważalna jest jakaś śladowa ich emfaza, ale wniosek ten ( nie wiem na ile uprawniony) mogłem wysnuć tylko przy bezpośrednim porównaniu do trybu K.S. ( co do którego, jak widać, miałem z kolei właściwie odwrotne zarzuty)

Ogólnie różnice te są raczej minimalne w stosunku różnic sprzętowych, ale zauważalne. Choć
teraz, z perspektywy czasu zastanawiam się, czy nie na tym, przynajmniej w małej części, mogły polega też wyżej opisywane, wcześniej doświadczane u mnie różnice brzmieniowe między PUC2 Lite, a Bada USB. Ich porównanie było przecież też w części porównaniem sterowników K.S. i ASIO właśnie, a dźwiękowe wyniki tego porównania częściowo dość podobne.

Biorąc jednak pod uwagę całościowe doświadczenia odsłuchowe z PUC2 Lite i zakładając pewien margines na, jak widać z trochę przydługiego opisu, czasem trudne do zapewnienia jednorodne warunki porównawcze, wynikające też z ograniczeń konfiguracyjnych samych urządzeń *, w mojej opinii PUC2 wydaje się bardzo obiektywnym narzędziem spełniającym przede wszystkim najważniejszy, podstawowy wymóg rynku pro-wymóg maksymalnej wierności.

Podsumowanie

Czy przez to lepszym, najlepszym? Nie wiem, nie porównywałem wszystkich konwerterów świata, choć z pewnością już kilkanaście, w tym i tych bardzo uznanych przewinęło się przez mój system. Jak wiemy, melomani, a zwłaszcza audiofile na ogół kierują się trochę mniej precyzyjnymi i czasem mało przewidywalnymi oczekiwaniami w stosunku do jednoznacznych oczekiwań z rynku pro, więc na to pytanie muszą sobie odpowiedzieć sami. Najlepiej porównując różne urządzenia we własnych systemach, zwłaszcza, że to często dość egzotyczne konfiguracje i bardzo zróżnicowane warunki akustyczne.
Znając z własnego doświadczenia różnorodność tych oczekiwań i przyzwyczajeń, wiem, że tak przejrzyste i rozdzielcze urządzenie jakim jest PUC2 Lite może nawet wzbudzić kontrowersje w ich rękach. Ja zostawiam sobie PUC2 Lite jako mój aktualny wzorzec przejrzystości i akuratności konwertera USB.

*) W przypadku komputerowego audio, porównując wpływ różnych konwerterów na pracę naszych DAC trzeba czasem spełnić sporo dodatkowych warunków i trochę się natrudzić. Zapewnienie transmisji bit- perfect jest pierwszym, ale i inne mogą, choć nie zawsze muszą wpływać na pracę konkretnego modelu DAC. Sporo (chyba najwięcej) zależy od samego odbiornika sygnału cyfrowego jakim dysponuje nasz przetwornik do którego wpinamy konwerter. Warto wspomnieć opisywaną, czasem dość problematyczną kwestię doboru samych sterowników oraz ich kompatybilności z naszym oprogramowaniem. Ważna może być też kwestia zasilania porównywanych urządzeń. Rodzaj wyjścia …
Warto na koniec zadać sobie pytanie, czy zawsze mamy świadomość, co tak dokładnie ze sobą w danej chwili porównujemy i czy zapewniamy urządzeniom te same, czy optymalne dla każdego z nich warunki.

Już niebawem posłuchamy innego ciekawego urządzenia – konwertera z opcją zegara firmy Mutec. Test na naszej stronie.

 

 

 

1 2 3

2 komentarze

  1. sebna pisze:

    Witam,

    Czy można prosić o opisanie toru w jakim konwertery były testowane?

    Pozdrawiam i dziękuję za fajny test.

  2. admin pisze:

    Dzień dobry
    Kolumny do duże, pełnopasmowe podłogówki Von Schweikert VR 4, wzmacniacze to Pass w klasie A i studyjny “cyfrowy” Crown. Przetworniki DAC były różne a źródłem był laptop z programem Media Center JRiver 19. Użyte były też różne konwertery USB, między innymi Stello U3, BADA i M2Tech. Recenzja wynika z sumy doświadczeń po odsłuchach.
    Szykujemy kolejne testy urządzeń dla fanów słuchania plików i komputerowego audio.

Post a new comment