NOWOŚCI / Na Audio Video Show 2017 swoją oficjalną premierę będzie miała nowa polska firma Sky Audio. Specjalizuje się w budowie zaawansowanych techniczne i stosunkowo rzadkich wzmacniaczy lampowych w topologii OTL. Będzie można posłuchać ich wzmacniaczy mocy i przedwzmacniacza. Miałem już okazję posłuchać tego sprzętu? Jakie wrażenia?
Zainteresowani techniką lampową a szczególnie niebanalnymi rozwiązaniami i projektami mogli już zetknąć się z urządzeniami z Ostrowa Wielkopolskiego, bowiem jej założyciele działali w środowisku DIY i budowali lampowe monobloki. Można je było zamówić i występowały pod nazw Analog Audio. Kilkanaście tych wzmacniaczy gra w prywatnych domach. Teraz przyszedł czas na poważny, oficjalny debiut.
Zmieniono przede wszystkim nazwę, która niefortunnie kojarzyła się ze znaną włoską firmą i teraz polskie wzmacniacze występują pod nazwą Sky Audio. Dopracowano oferowane wcześniej urządzenia, opracowano też nowe, w tym firmowy przedwzmacniacz. Jedno pozostało bez zmian – monobloki i końcówki to wzmacniacze lampowe OTL (Output Transformer Less ), czyli pracujące bez transformatorów głośnikowych.
OTL-e mają swoje zalety i wady. Do tych pierwszych należy zaliczyć na przykład bardzo szerokie pasmo przenoszenia, szybkość przekazu. Niestety są też wady; duże zniekształcenia, ograniczona moc i duże obciążenie lamp skutkujące ich krótszą żywotnością. Dlatego najczęściej tę technikę stosuje się do budowy wzmacniaczy słuchawkowych. Ale konstruktorzy z Ostrowa Wielkopolskiego postanowili zmierzyć się z tym trudnym tematem.
Ich projekt powstawał kilka lat, zapewniają, że udało im się rozwiązać problemy z mocą – każdy monoblok ma moc 120 watów i pracuje z kolumnami trudnymi do wysterowania. Końcówka stereofoniczna ma moc 40 watów na kanał. Zamontowano też zabezpieczenia, które niwelują jedną z wad tego typu konstrukcji: uszkodzenie lampy nie powoduje uszkodzenia głośników. Według danych firmy wzmacniacze Sky Audio mają pasmo przenoszenia od 10Hz do 100kHz, niskie zniekształcenia, stosunek sygnału do szumu to 96 dB.
Wzmacniacze budowane są ręcznie na zamówienie, czas oczekiwania po zamówieniu wynosi około miesiąca. Producent udziela 12 miesięcznej gwarancji na sprzęt, nie licząc lamp. Za 4000 zł można zamówić zapasowy komplet lamp opisany i sparowany. Choć konstruktorzy zapewniają, że w kilkunastu wzmacniaczach awarii uległy tylko dwie lampy: jedna mocy i jedna sterująca. W tej chwili w ofercie Sky Audio znajduje się stereofoniczna końcówka mocy OTL i monobloki OTL oraz dedykowany im wzmacniacz tranzystorowy sprzedawany w komplecie. Opracowano też przedwzmacniacz lampowy z sekcją gramofonową, który niebawem wejdzie do oferty.
Miałem okazję przez pewien czas posłuchać monobloków Sky Audio OTL w swoim systemie, współpracowały z moim pasywnym pre Khozmo oraz z kilkoma zestawami głośnikowymi, między innymi z Tannoy Berkeley, Electro Voice s-80 i ProAc Response One SC. Wzmacniacze nie miały żadnego kłopotu z napędzeniem kolumn, grały bardzo dynamicznie i szybko, nie odczuwało się żadnego braku w kontroli nad głośnikami.
Uwagę zwracała bardzo dobra plastyczność brzmienia, nasycenie barwami imponowało, wzmacniacze grały bardzo mięsiście i gęsto a jednocześnie nie gubiły żadnych detali i charakteryzowały się dobrą rozdzielczością. Z wielką przyjemnością słuchało się na nich małych składów, muzyki akustycznej czy wokali. W muzyce bardziej złożonej, dynamicznej można było mieć parę uwag do skrajów pasma, ale i tak Sky Audio wypadły bardzo dobrze. O tym, co potrafią, będzie się można przekonać na Audio Video Show 2017
Maciej Stempurski, fot. Sky Audio, wstereo.pl
Czytaj także:
Test wzmacniacza Haiku Audio SOL III
Test monitorów Martin Logan Motion 35XT
Brak komentarzy