Ortofon – nie tylko wkładki gramofonowe

0
Ortofon zajawka

NOWOŚCI / Ortofon – ta nazwa znana jest każdemu miłośnikowi gramofonów od dziesiątków lat. Duńska firma specjalizuje się w produkcji wkładek gramofonowych dla wszystkich miłośników winyli. Od sierpnia będzie miała w Polsce nowego dystrybutora – została nim firma EIC.

Firma Ortofon to legenda w branży audio, ma ponad 100 letnią tradycją. Powstała  w 1918 roku jako Electric Phono Film Company, kiedy to dwaj duńscy inżynierowie – Axel Petersen (1887–1971) i Arnold Poulsen (1889–1952) – rozpoczęli eksperymenty z udźwiękawianiem filmów. Chcieli znaleźć sposób na pełne zsynchronozowanie obrazu i dźwięku. I osiągnęli swój cel.

Z czasem – rozwijając technikę udźwiękawiania filmów – zajęli się też innymi dziedzinami reprodukcji muzyki, między innymi montażem muzyki i efektów dźwiękowych a także produkcją urządzeń do odtwarzania. W 1946 r. zmieniono starą nazwę firmy na FonoFilm Industry A / S, a w 1947 r. pod jej skrzydłami założono spółkę handlową Ortofon A / S.  

Ortofon 2

Pierwszymi produktami firmy pod nową nazwa były głowice tnące z ruchomą cewką monofoniczne, a później stereofoniczne. W 1959 roku powstała pierwsza wkładka „stereo pick up” – SPU. Dziesięć lat później wprowadzono na rynek pierwszą wkładkę z ruchomym magnesem M-15, a po kolejnych ośmiu latach pierwszą wkładkę z ruchomą cewką MC-20 i MC-20 MKII. 

Dzisiaj w ofercie firmy znajduje sią całą gama akcesorów gramofonowych: od igieł, główek po ramiona i okablowanie audio. Ale wciąż najważniejszą częścią oferty są wkładki gramofonowe. Ortofon produkuje wkładki mono i stereo z ruchomą cewką/ruchomym magnesem w bardzo dużym zakresie cenowym. Może sobie na nie pozwolić zarówno początkujący miłośnik analogu, jak i wytrawny znawca techniki winylowej posiadający kosztowny sprzęt. Najpopularniejsze produkty wchodzące w skład linii „OM” i „2M” kosztują od 250 do 2700 zł, wyroby z uznanej linii „MC Cadenza” od 4600 do 9600 zł. Na szczycie oferty stoi najbardziej zaawansowana konstrukcja „MC Anna Diamonde”, przeznaczona do stosowania w najdoskonalszych gramofonach na świecie, kosztuje ponad 35 000 zł.  

Ortofon 1

Nowym dystrybutorem produktów Ortofona w Polsce jest firma EIC, która ma w swojej ofercie także gramofony Oracle i Mobile Fidelity Electronics. Firma chce dostarczać klientom pełną ofertę Ortofona, nie tylko wkładki gramofonowe i kompletne pick-upy, ale także igły, ramiona gramofonowe, przewody, bierne przedwzmacniacze do wkładek MC, główki i akcesoria.

Ortofon – wkładki i akcesoria gramofonowe
Dystrybucja – EIC

Brak komentarzy