NOWOŚCI / Audio Physic w natarciu. Kolejne nowości od niemieckiego producenta wprowadza na nasz rynek polski dystrybutor. Audio Physic Structure oraz Audio Physic Midex to kolumny podłogowe średniej wielkości, w których zastosowana nowe i ulepszone technologię wykorzystywane przez firmę z Brilon. Duży nacisk położono też na nowoczesny wygląd nowych zestawów.
Audio Physic Structure to trójdrożne kolumny z wooferem umieszczonym nad głośnikiem wysokotonowym. W nowym modelu firma zaprezentowała kilka udoskonalonych rozwiązań. We wnętrzu zastosowano nowy materiał – wielowarstwową płytę o strukturze plastra miodu. To bardzo sztywne, mocne i lekkie tworzywo, którym wyłożone są niektóre ścianki wewnętrzne, a także zbudowane są odgrody dla głośników: średniotonowych i wysokotonowego. „Honeycomb Sandwich Board” jest znacznie odporniejszy na rezonanse i o wiele lżejszy, przy porównywalnej stabilności, niż najczęściej stosowana w tym celu, płyta MDF. Częściowo otwarta budowa panelu pomaga powiększyć efektywną akustyczną objętość obudowy.
Audio Physic od pewnego czasu stosuje w swoich produktach jako wewnętrzne usztywniacze płyty wykonane z pianki ceramicznej o otwartych porach. Ten drogi i bardzo zaawansowany technologicznie materiał składa się w około 85 proc. z powietrza. Ceramiczna struktura tworzy materiał prawie tak twardy jak diament. Pianka ceramiczna jest lekka, ale jednocześnie niezwykle sztywna i działa swą dużą powierzchnią jak dyfuzor. Dzięki ceramicznej piance można wewnętrznie wzmocnić obudowy głośników, nie marnując przy tym cennej objętości obudowy. Dzięki piance ceramicznej głośniki są akustycznie znacznie większe niż wyglądają z zewnątrz. W Audio Physic Structure zastosoalno duże ilości tego materiału, co pozwoliło – przy zachowaniu tych samych wymiarów zewnętrznych – uzyskać objętość większą o 15 litrów niż w kolumnieAudio Physic Codex.
Przy konstruowaniu Audio Physic Structure firma zastosowała kilka podstawowych technologii Audio Physic, ale w nowych i udoskonalonych wersjach. Przeprojektowano zwrotnicę w zakresie jej mocowania, tak by drgania wewnętrzne występujące w obudowie były jeszcze lepiej pochłaniane. Ulepszono terminal głośnikowy (VCT III), tak by wpływ wibracji zewnętrznych na transportowany sygnał był minimalny i zastosowano w nim srebrne łącza WBT Nextgen®. Również wewnętrzne okablowanie i konstrukcja magnetycznych nóżek antywibracyjnych VCF V Magnetic zostały poddane udoskonaleniu. Podczas wieloletniego projektu badawczego zoptymalizowano sprawdzoną technologię podwójnego kosza głośnikowego (Dual Basket Driver Technology). Jego konstrukcja jest tak bardzo skomplikowana, że wymaga wytwarzania z zastosowaniem procesu drukowania 3D. Stabilność, rezonanse własne, przepływ powietrza zostały zoptymalizowane, a wytworzenie kosza nie było by możliwe przy zastosowaniu konwencjonalnych metod produkcji.
Projektując kolumny Audio Physic Structure nie zapomniano o wyglądzie i dodano do nich odrobinę luksusu. Pod zewnętrznym szkłem, wchodzącym w skład wielowarstwowego panelu, umieściliśmy warstwę prawdziwego włókna szklanego. Jego unikalna struktura wraz z połyskiem i głębokością dodawaną przez szkło, tworzą wyjątkowe wykończenie
Wszystkie nowe technologie zostały opracowane specjalnie do wykorzystania w konstrukcji Audio Physic Structure, ale ostatecznie trafią w późniejszym terminie także do innych naszych produktów.
Audio Physic Midex (na zdjęciu głównym) to smukłe kolumny podłogowe średniej wielkości – mają nieco ponad 110 cm wysokości. To trójdrożne konstrukcje z czterema przetwornikami. Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że nowe głośniki są dość tradycyjne, ale po dokładniejszym przyjrzeniu się głośnikom okazuje się, że firma zastosowała w nim wiele innowacyjnych technologii. Warto zauważyć miejsce usytuowania głośników niskotonowych na panelu przednim. Najczęściej ustawiane są obok siebie poniżej głośnika średniotonowego i wysokotonowego, ale w tym przypadku jest inaczej. Jeden głośnik znajduje się klasycznie poniżej średniotonowego, drugi – nad głośnikiem wysokotonowym.
Obudowa Audio Physic Midex zbudowana jest w oparciu o charakterystyczną dla konstrukcji Audio Physic, wypróbowaną i przetestowaną konstrukcję „kanapkową” i posiada liczne wewnętrzne wzmocnienia wykonane ze sztywnej pianki ceramicznej. Ten bardzo kosztowny nowoczesny materiał składa się z otwartych komórek o mocnych ceramicznych ściankach. Dzięki takiej budowie pozwala stworzyć bardzo wytrzymałą i stabilną konstrukcję bez pomniejszenia wewnętrznej objętości obudowy, jak to ma miejsce przy wzmocnieniach wykonanych z płyty MDF czy sklejki. Oznacza to, że Audio Physic Midex ma objętość znacznie większą niż konwencjonalne konstrukcje o zbliżonych gabarytach. Dzięki temu uzyskano znacznie głębszą i pełniejszą reprodukcję najniższego basu.
W Audio Physic Midex wewnątrz obudowy zastosowano wykorzystane po raz pierwszy w kolumnach głośnikowych Structure wielowarstwowe panele o strukturze plastra miodu (Honeycomb Sandwich Board). Materiał ten jest bardzo sztywny, wytrzymały i jest znacznie bardziej odporny na rezonanse i drgania niż wielokrotnie cięższy, powszechnie stosowany MDF. W kolumnach zastosowano też nową, wyrafinowaną technologię budowy zwrotnicy i gniazd połączeniowych, co czyni je “całkowicie odpornymi na rezonanse i zakłócenia” (VCT). Pewne i bezstratne połączenie kolumn ze wzmacniaczem zapewniają najwyższej klasy konektory głośnikowe WBT nextgen®.
Test polskich kolumn Audioform Adventure 100
Audio Physic Midex posadowiono na solidnych podstawach z gwintowanymi kolcami zapewniającymi stabilne ustawienie kolumn na dowolnym podłożu. Można je dodatkowo wyposażyć w stopki Vibration Control Feet (VCF II M8), których zastosowanie w znacznym stopniu poprawia jakość reprodukcji dźwięku w zakresie jego wierności i autentyczności, a równocześnie zapewni ochronę wrażliwych na zadrapanie powierzchni.
Kolumny dostępne będą w bardzo wielu wariantach wykończenia. Audio Physic Midex będzie można zamówić z przednią ścianką z naturalnego forniru (Black Ebony high gloss, Rose-wood high gloss, Walnut, Ebony, Cherry) i obłożona szkłem barwionym na niemal dowolny kolor.
Czytaj także:
Test Paradigm Persona F5 – kolumny o mistrzowskiej precyzji
Test polskich kolumn Audio Academy Hyperion IV
Audio Physic Structure – kolumny podłogowe
Audio Physic Midex – kolumny podłogowe
Dystrybucja – EIC
Brak komentarzy