Test PUC2 Lite – konwerter USB. Wzorzec przejrzystości

2
PUC2_digital IO

Test / PUC2 Lite / Jak poprawić brzmienie komputerowego audio? Wypróbować konwertery USB z rynku profesjonalnego. Potrafią wiele.

PUC2 Lite to produkt właściwie nieznanej na rynku domowego audio niemieckiej firmy Yellowtec powiązanej z większą Thum + Mahr GmbH, działającą od lat na rynku profesjonalnym , głównie radiowo-telewizyjnym.

Rodzina urządzeń PUC liczy kilka modeli , różniących się funkcjonalnością. PUC 2 Lite to najbardziej okrojona i najtańsza (ok. 400 Euro), tylko cyfrowa wersja, będąca zewnętrzną kartą dźwiękową, potocznie określaną mianem konwertera USB/AES/EBU. W tym przypadku tylko AES/EBU. Ciekawa do zastosowań domowych wydaje się też wersja dodatkowo wyposażona w DAC. Więcej szczegółowych informacji na temat firmy, produktów oraz ich specyfikacje można znaleźć na stronie firmowej.

Prostota , funkcjonalność i trwałość to podstawa większości urządzeń z rynku Pro. Nie inaczej jest w przypadku rodziny urządzeń PUC2 . Aluminiowa, uniwersalna dla całej gamy, zgrzebna, ale bardzo solidna obudowa wyposażona jest w dwa praktyczne, ochronne i antypoślizgowe obrzeża. Dzięki temu urządzenie może pracować w różnych pozycjach. Do tego dochodzą solidne gniazda przyłączeniowe. Od razu widać, że projektantów interesowała głównie strona techniczna i wnętrze, a nie zewnętrzny „ barok”.

Test PUC 2 Lite – budowa

Urządzenie przetwarza sygnał USB maksymalnie do 24/192- co jest naturalnym ograniczeniem pojedynczego wyjścia w standardzie AES/EBU. Posiadacze innych wejść w DAC muszą skorzystać z przejściówek 110/75 Ohm. W przypadku domowego audio może to być czasem faktyczne, użytkowe ograniczenie. Kilku renomowanych producentów produkuje jednak takie przejściówki o bardzo dobrych parametrach. Warto wspomnieć też , że PUC2 oficjalnie nie działa z Linuxem, choć podobno… Polak potrafi!

Urządzenie oparto na programowalnej kości Atmel, mniej popularnej od powszechniej ostatnio występującego standardowego układu XMOS. Na pokładzie mamy też bardzo precyzyjne oscylatory. Najważniejsze w tego typu urządzeniach wydaję się jednak to, czego nie widać gołym okiem, a co w danej kości oraz oprogramowaniu siedzi.

Ważna uwaga. Urządzenie zasilane jest z USB . Należy je podłączyć do dwóch gniazd specjalnym , będącym na wyposażeniu, podwójnym kablem Y USB (jedna z wtyczek to tylko zasilanie), gdyż pobór energii jest większy niż wydajność pojedynczego standardowego, komputerowego gniazda USB . Wg producenta wynosi on poniżej 1A. Możemy skorzystać też z zewnętrznego zasilacza USB, w tym przypadku wystarczy już kabel pojedynczy, gdyż zasilacze takie z reguły zapewniają wydajność prądową nie mniejszą niż 1A.

PUC2_digital IO - 3

PUC 2 w wersji Lite (fot. yellowtec)

Aktualna wersja hardware produkowana jest od sierpnia 2013 r. i nosi oznaczenie Rev. 2.x. Poprzednia Rev. 1.x produkowana była chyba od 2009r. Systematycznie uaktualniane i publikowane są wersje oprogramowania i sterowników. Można je pobrać ze strony producenta. I tu niestety wystąpiły u mnie małe problemy. Otóż po zakupie urządzenia, zgodnie z zaleceniem producenta pobrałem i od razu uaktualniłem oprogramowanie oraz sterowniki.

Wtedy dostępna ich wersja nosiła oznaczenie YELLOWTEC_PUC2_WIN_2.9.86.17. Po zainstalowaniu i zresetowaniu komputera czekała mnie jednak niemiła niespodzianka.
Tak płynnie, choć na razie mało obiecująco, przeszedłem do najbardziej interesujących mnie kwestii, związanych głównie z samym wpływem na brzmienie.

Test PUC 2 Lite – wpływ na brzmienie

W programie Media Center JRiver 19, którego na co dzień używam nie funkcjonowały firmowe sterowniki ASIO. Wprawdzie wyświetlały się wśród innych dostępnych w panelu opcji odtwarzacza, ale przy próbie ich uruchomienia powodowały natychmiastowe wyłączenie całego programu JRiver. O dziwo dobrze działał, często kapryśny w innych sytuacjach, Kernel Streaming . Postanowiłem więc rozpocząć słuchanie od tego dostępnego ustawienia.
Cóż… Spore rozczarowanie. Z głośników popłynął analityczny, momentami nawet ostry, jednocześnie dość płaski dźwięk. Pomyślałem, że muszę wyjaśnić kwestię tych sterowników. Zbiegło się to u mnie z mnóstwem zajęć i prawie dwutygodniowym okresem kompletnego braku wolnego czasu, tym bardziej na jakieś uważne odsłuchy nowego konwertera. PUC2 cały czas podłączony, często odtwarzał w tym czasie muzykę w tle, niestety głównie innym członkom rodziny.

PUC2 to urządzenia, któremu zwyczajnie wierzymy. Akceptujemy ten rodzaj przekazu w całości jako prawdziwy i naturalny.

W tym czasie na zagranicznym forum przeczytałem o podobnym do mojego problemie z aktualnymi wersjami sterowników i braku współpracy z inną wersją , ale ciągle tego samego programu JRiver. Śledząc wątek i korespondując z kilkoma uczestnikami dyskusji dowiedziałem się, że chwilowym rozwiązaniem naszych problemów jest instalacja starszej wersji sterowników, które poprawnie i stabilnie wspierają nasz program. Jednocześnie forumowicze zgłosili problem producentowi, który jak się później okazało, dość szybko przesłał im do sprawdzenia nową wersję sterowników, a następnie po kilku dniach opublikował ich oficjalną, finalną wersję do pobrania na stronie firmowej.
Ja tymczasem , w jednej z niewielu wtedy wolnych chwil, idąc za radą, zainstalowałem starszą, udostępnioną mi przez kolegów wersję sterowników noszącą oznaczenie YELLOWTEC_PUC2_WIN_2.9.78. Bingo! Firmowe sterowniki ASIO działały, choć jednocześnie w tej wersji przestały działać te Kernel Streaming. Wydało mi się to niewielką „stratą”, bo to co usłyszałem wprawiło mnie w dobry nastrój.

Dźwięk nie był już analityczny, czy ostry. W porównaniu do początkowego stał się wręcz energetyczny i niezwykle angażujący. Poprzednie, drażniące cechy zmieniły się w akuratność i przejrzystość. Te towarzyszą urządzeniu i wyróżniają je u mnie do dzisiaj. Na tamtym etapie i przy takich ustawieniach, po około dwóch tygodniach od zakupu i pierwszego podłączenia urządzenia miałem możliwość krótkiego porównania brzmienia mojego PUC2 Lite zasilanego z zasilacza Aqvox z gniazdem USB typu A do Bada USB w moim systemie. Bada USB też korzystał z tego samego sygnału/ kabla USB zasilanego z zasilacza Aqvavox. Bada USB znam dość dobrze. Gościł już u mnie wcześniej przez jakiś czas. Słuchałem go też w innych systemach. Ważna uwaga: Bada USB pracował w trybie Kernel Streaming , za radą jego właściciela. Nie zwróciłem uwagi, czy firmowe sterowniki Bada były wtedy widoczne w panelu JRiver. Kiedyś miałem już z nimi problemy. PUC2 Lite pracował ze swoimi firmowymi sterownikami ASIO, ale w/w starszej (!) ich wersji.

Ciąg dalszy na str. 2

1 2 3

2 komentarze

  1. sebna pisze:

    Witam,

    Czy można prosić o opisanie toru w jakim konwertery były testowane?

    Pozdrawiam i dziękuję za fajny test.

  2. admin pisze:

    Dzień dobry
    Kolumny do duże, pełnopasmowe podłogówki Von Schweikert VR 4, wzmacniacze to Pass w klasie A i studyjny “cyfrowy” Crown. Przetworniki DAC były różne a źródłem był laptop z programem Media Center JRiver 19. Użyte były też różne konwertery USB, między innymi Stello U3, BADA i M2Tech. Recenzja wynika z sumy doświadczeń po odsłuchach.
    Szykujemy kolejne testy urządzeń dla fanów słuchania plików i komputerowego audio.

Post a new comment