Seria Naim New Classic – nowe urządzenia

0
Naim New Classic zajawka

NOWOŚCI / Jedna z najbardziej znanych brytyjskich marek audio rozpoczyna rok swojego jubileuszu od wprowadzenia nowych urządzeń serii New Classic. W jej skład wchodzą trzy komponenty. Naim NSC 222 to przedwzmacniacz z funkcjami cyfrowymi (DAC i streaming), Naim NAP 250 to kolejna odsłona słynnego wzmacniacza mocy. Trzecim jest zewnętrzny zasilacz NPX 300. 

Firma Naim Audio rozpoczęła działalność w 1973 roku z prostym celem: doświadczyć muzyki odtwarzanej w jej najprawdziwszej i najczystszej formie. W tym roku brytyjski producent obchodzi pół wieku działalności. Z okazji jubileuszu wprowadza nowe modele w serii New Classic. 

Naim New Classic 5

Zaprojektowana i skonstruowana przez specjalistów w Anglii seria New Classic jest wykonana ręcznie z dbałością o szczegóły i zbudowana tak, aby dawać przyjemność ze słuchania muzyki przez długie lata. To wyrafinowane, a jednocześnie proste w obsłudze urządzenia, które mogą pracować w systemie, ale można je też łatwo zintegrować z innymi produktami Naima, ale także i innych marek. W skład serii wchodzą trzy modele.

Naim NSC 222 – przedwzmacniacz z funkcjami cyfrowymi 

Naim NSC 222 to przedwzmacniaczem z funkcjami strumieniowymi, jest więc również odtwarzaczem cyfrowym. Z internetem łączy się za pomocną transmisji LAN ale również i bezprzewodowo, za pomocą wi-fi i Bluetooth. Urządzenie obsługuje najpopularniejsze serwisy streamingowe (Spotify Connect, Apple Music, Tidal i Tidal Connect, Qobuz, AirPlay 2, Chromecast). Może też odtwarzać muzykę z domowych serwerów i przenośnych nośników pamięci. 

Naim New Classic 6

Nowy Naim pełni też funkcję przetwornika cyfrowo-analogowego, można korzystać z cyfrowych wejść dla innych transportów, do dyspozycji są 2 wejścia Toslink, 1 koncentryczne RCA, 1 koncentryczne BNC. W sekcji cyfrowej pracują dwa zegary (dla wielokrotności 44.1kHz i 48kHz). Dla wejść SPDIF zastosowano bufor DSP RAM dla minimalizacji jittera. Konwersję cyfrowo-analogową wykonuje układ PCM1791A.

Naim NSC 222 przyjmuje także sygnał analogowy, są wejścia DIN i RCA, do dyspozycji jest też wejście gramofonowe dla wkładek MM. Wyjścia na końcówkę mocy są symetrycznej XLR i niesymetrycznej RCA. NSC 222 ma też na pokładzie wzmacniacz słuchawkowy na dyskretnych tranzystorach bazujący na rozwiązaniach z Uniti Atom Headphone Edition.

Naim New Classic 222 3

Regulacja głośności ma taką samą architekturę jak w modelu Statement i wykorzystuje przekaźniki oraz rezystory. Optyczny enkoder regulacji głośności obraca się na precyzyjnym kulowym łożysku. Przekaźniki są też zastosowane do przełączania źródeł. Stopień wejściowy pracuje w klasie A i jest zrealizowany na dyskretnych tranzystorach.Naim New Classic 7

Przedwzmacniacz Naima można obsługiwać ręcznie, za pomocą pilota lub korzystać z bezpłatnej aplikacji Focal & Naim App (iOS lub Android). Na obudowie znajduje się duży, czytelny wyświetlacz o przekątnej 5,5 cala. 

Naim NAP 250 – legendarna końcówka mocy w nowej odsłonie

Naim NAP 250 to wzmacniacz mocy, który generuje moc 100 W przy obciążeniu 8 om. To już szósta generacja tego kultowego wzmacniacza, który produkowany jest od 1975 roku. Najnowszą wersję wyposażono w technologię trickle-down z flagowego wzmacniacza Statement, co daje mu jeszcze lepszą wydajność i większą elastyczność w dopasowaniu do systemu. 

Naim New Classic 250 300 4

Wzmacniacz pracuje w klasie A/B. Ma on w pełni stabilizowane zasilanie, z dyskretnymi układami stabilizacji. Na nowo zaprojektowano radiatory, aby lepiej regulować oddawanie temperatury. Wykorzystano w nim dwa zasilacze. Podstawowy oparty jest na transformatorze toroidalnym, drugi to zasilacz impulsowy o wysokiej sprawności działa w trybie czuwania. Końcówkę mocy wyposażono w wejścia symetryczne XLR, ale można korzystać z RCA za pomocą specjalnych przejściówek. Końcówka mocy i zasilacz zamknięte są w podobne budowy. 

Naim New Classic 250 1

Naim NPX 300 – zwiększona moc i wydajność z zewnętrznego zasilacza

Naim New Classic 300 2

Naim od dawna oferuje do swoich urządzeń dodatkowe zewnętrzne zasilacze. W serii New Classic mamy zewnętrzny zasilacz Naim NPX 300 dla nowych źródeł i przedwzmacniaczy Naim z serii 200 i 300, w tym także dla NSC 222. Urządzenie podłączone do innych komponentów wyłącza wewnętrzny zasilacz obsługiwanego urządzenia, co skutkuje obniżeniem poziomu szumów. NPX 300 ma dwa zasilacze. Główny to audiofilski zasilacz liniowy z dużym transformatorem toroidalnym. Drugi zasilacz impulsowy o wysokiej sprawności. Końcówka mocy i zasilacz zamknięte są w podobne budowy.

Naim New Classic
Naim NSC 222 – przedwzmacniacz z funkcjami cyfrowymi (DAC i streaming)
Naim NAP 250 – wzmacniacz mocy
Naim NPX 300 – zewnętrzny zasilacz
Dystrybucja – FNCE

Brak komentarzy

Rebel Classic 10

Nowe polskie kolumny – Rebel

REBEL / Na rynku jest nowy polski producent kolumn głośnikowych. Premiera niewielkich monitorów Rebel Classic 10 miała miejsce […]