Izabela Kopeć odkrywa Ludomira Michała Rogowskiego

0
Kopec zajawka

PŁYTA – SPOTKANIE / Izabela Kopeć, wybitna śpiewaczka, wydała świetny album „Songs & Fantasmagories”, na którym znalazły się utwory Ludomira Michała Rogowskiego, polskiego kompozytora tworzącego w pierwszej połowie XX wieku. To pierwsza w historii pozycja fonograficzna poświęcona jego twórczości. Nagrania powstało dzięki zaangażowaniu naszej śpiewaczki.

Z okazji premiery albumu, który jest w sprzedaży od 15 września, w warszawskim Studio U22 odbył się jego odsłuch oraz spotkanie z jego autorami: mezzosopranistką Izabelą Kopeć, pianistką Ewą Pelwecką oraz dyrygentem Orkiestry Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie Łukaszem Borowiczem.

Zaintrygował mnie ten nieznany artysta z Lublina – powiedziała Izabela Kopeć o Rogowskim, kompozytorze i dyrygencie polskim, który pracował w Wilnie, Warszawie, Paryżu i Dubrowniku, gdzie zmarł w 1954 roku. – Jego mistycyzm, wrażliwość na piękno i bezkompromisowość wskazywały na twórcę niezmiernie interesującego. Zaczęłam poszukiwania. Nie było to łatwe, bo jego muzyka wokalno-instrumentalna nie została nigdy wcześniej nagrana.

W ten sposób mezzosopranistka Izabela Kopeć rozpoczęła opowieść o tym, jak doszło do zarejestrowania albumu „Songs & Fantasmagories”, czyli dwupłytowego wydawnictwa, które wypełniają jedyne zachowane i artystycznie ciekawe kompozycje Ludomira Michała Rogowskiego. Materiał nagrany na płycie jest efektem 4-letniej badawczej i artystycznej pracy polskiej mezzosopranistki nad dorobkiem kompozytora.

Kopec plyta

Album „Songs & Fantasmagories” ukazał się nakładem wydawnictwa DUX, składa się z dwóch krążków CD. Na pierwszym znalazło się 18 lirycznych pieśni kompozytora, które Izabela Kopeć nagrała w kameralnym składzie z pianistką Ewą Pelwecką. Druga płyta zawiera jedną, pięcioczęściową kompozycję „Fantasmagories” zarejestrowaną z orkiestrą Teatru Wielkiego i Opery Narodowej w Warszawie, którą dyrygował Łukasz Borowicz. W czasie spotkania zaprezentowany został również teledysk do utworu „Berceuse”, który promuje album „Songs & Fantasmagories”.

Spotkanie z artystką odbyło się w ramach „Piątków z nową muzyką” – to inicjatywa światowej branży muzycznej, której celem jest wprowadzenie wspólnego światowego dnia premier muzycznych. Projekt został uruchomiany 10 lipca 2015 roku. W Polsce partnerem akcji jest ZPAV.

łl, ms, fot. Studio U22

Brak komentarzy