Hybrydowe nowości od Lucarto Audio. Wzmacniacz i DAC Ferro

0
Lucarto Audio zajaw

NOWOŚCI / Premierowe urządzenia wprowadza do sprzedaży polska firma Lucarto Audio. Pierwsze to zaawansowany, hybrydowy wzmacniacz zintegrowany Ferro IA60 zbudowany w topologii dual mono. Lampy na pokładzie ma także drugie nowe urządzenie – przetwornik cyfrowo-analogowy Ferro DAC.

Lucarto Audio to mała manufaktura, która swoją siedzibę ma w podopolskiej miejscowości Kotórz Wielki. Jej założycielem i projektantem wszystkich sprzedawanych urządzeń jest Łukasz Kisiel. Mimo że firma niewielka, to jej oferta jest całkiem bogata. Mamy więc cyfrowe źródła (DAC i streamer) i wzmacniacze (dzielone i integry), kolumny głośnikowe, zasilacze i kable. Oferta robi więc wrażenie. Niedawno trafiły do niej dwa urządzenia. 

Lucarto Audio Ferro IA60

Lucarto Audio Ferro IA60 to zintegrowany wzmacniacz hybrydowy. Urządzenie zbudowano z trzech osobnych sekcji w topologii dual mono. W jego konstrukcji wykorzystano przedwzmacniacz liniowy Songolo. Dzięki separacji między poszczególnymi sekcjami oraz pracy przedwzmacniacza w czystej klasie A, urządzenia ma wysoką dynamikę. Producent zapewnia, że charakteryzuje się też bardzo dobrą rozdzielczością oraz kontrolą nad niskimi częstotliwościami.

Lucarto Ferro nowe 7

 

Integra IA60 posiadają specjalnie zaprojektowany system sterowania załączeniem zasilania transformatora. Zastosowanie dwóch lamp 6N6P-I na kanał niweluje problemy stosowania wysoko efektywnych kolumn do wzmacniaczy. Duży zapas mocy sięgający maksymalnie chwilowo do 160W na kanał wystarczy do wysterowania większości kolumn dostępnych na rynku. Hybryda jako pierwszy wzmacniacz Lucarto fabrycznie wyposażona jest w wejścia liniowe symetryczne XLR oraz przedwzmacniacz gramofonowy.

Urządzenie zbudowane jest w oparciu o wysokiej jakości komponenty m.in. kondensatory separujące z ultra czystego srebra Mundorf Mcap Silver Gold Oil, gniazda RCA CMC Super Cu, gniazdo zasilające Cu Au wraz z bezpiecznikiem z czystego srebra pokrytego warstwą złota AgAu, niskoszumowe rezystory metalizowane oraz przekaźniki sygnałowe wykonane ze srebra. Regulacja głośności zrealizowana jest poprzez potencjometr Alps.

Lucarto Ferro nowe 10

Lucart Audio Ferro IA60 wyposażony jest w podwójny układ zasilacza. Każda z sekcji wzmacniacza posiada swój osobny układ filtrów. Pierwszy odpowiedzialny jest za zasilanie napięciem anodowym lamp mocy, drugi zaś dla zasilania osobno każdego z kanałów wzmacniacza mocy.  Jego unikalność wynika też z zastosowania  równolegle połączonych 16 kondensatorów zasilających dających mu niesamowity zapas mocy. Możliwe jest rozbudowanie wzmacniacza o inny typ zastosowanych lamp oraz rodzaj wbudowanych złącz.

Lucarto Ferro nowe 13

 

Obudowa wykonana jest ze specjalnie dobranego aluminium wykończonego perłowym grafitowym lakierem. Wewnętrzne okablowanie wzmacniacza to ultra czysta miedź OCC 6N stosowana we flagowych interkonektach Lucarto Audio Songolo. 

Lucarto Audio Ferro DAC

Lampowy przetwornik analogowy-cyfrowy, który jako pierwszy fabrycznie wyposażony jest w wyjście symetryczne XLR. To również urządzenie hybrydowe. Ferro DAC składa się z dwóch modułów. Pierwszy odpowiedzialny za konwersję sygnału cyfrowego na analogowy, drugi to układ wzmocnienia zrealizowany na lampach. Dzięki temu DAC ma niesamowitą dynamikę, rozdzielczość oraz barwę niespotykaną w innych urządzeniach tego typu.

Lucarto Ferro nowe 6

Przetwornik Lucarto Audio Ferro DAC zbudowany jest w parciu o technologię dual mono – podwójne kości DAC AK4490EQ dla każdego z kanałów. Każda poszczególna sekcja układów sterownia zasilana jest zrealizowana na osobnym ultra nisko szumowym zasilaczu. DAC wykorzystuje najwyższej klasy kondensatory Duelund Cast Cu, Mudorf MCap, niskoszumowe rezystory Allana Bradleya, złącza RCA CMC Swiss Cu oraz gniazdo zasilania wykonane z czystej miedzi pokrytej złotem. Możliwe jest rozbudowania urządzenia o inny tym lamp oraz zastosowanych złącz. 

Lucarto Ferro nowe 5

Dodatkowo układ kości DAC został rozbudowany o zewnętrzny ultra precyzyjny kwarc zasilany dyskretnym zasilaniem. Wszystkie elementy pasywne, dobierane są z wielką precyzją tak, aby dźwięk był nieskazitelnie czysty i prawdziwy. Przetwornik wyposażony jest w zespół sześciu wzajemnie pracujących dyskretnych wzmacniaczy operacyjnych Burson Audio V6 oraz lampy elektronowe PSvane CV181. Możliwość wyboru kolorystyki urządzenia.

Lucarto Ferro nowe 1

Lucarto Audio Ferro IA60 – wzmacniacz zintegrowany
Lucarto Audio Ferro DAC – prztwornik cyfrowo-analogowy
Dystrybucja – Lucarto Audio

Dane techniczne producenta:
Ferro IA60
Moc wyjściowa chwilowa: 160W/2Ω
Moc wyjściowa ciągła: 80W/4Ω  60W/8Ω na kanał
Impedancja wejściowa: 50kΩ
Impedancja wyjściowa: 2 – 8 Ω
Pasmo przenoszenia: 10Hz-100kHz +/- 3dBl
Czułość wejścia: 0.5V
Lampy: 2x6N6P-I
Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy MM
Soft start dla układu zasilania lamp
Sterowanie głośności pilotem  
4 wejścia liniowe wybierane z panelu w tym XLR
Podświetlenie czerwone
Zniekształcenia: 0,009% dla pełnej mocy 0.03%
Stosunek sygnału do szumu: -110dB
Potencjometr: Alps
Kondensatory: Mundorf  Mcap Silver Gold Oil
Gniazda RCA: CMC Super Cu
Gniazdo Zasilania: CU Au + bezpieczni AgAu
Gniazda głośnikowe: CMC Swiss Cu
Waga: 30kg
Moc maksymalna: 400W 230V 50Hz
Wymiary: 420x200x530mm

Ferro DAC
Impedancja wyjściowa: 100kΩ
Wyjście: symetryczne XLR oraz RCA
Pasmo przenoszenia: 10Hz-100kHz +/- 3dBl
Częstotliwość DAC: DSD OP 32Bit 384Khz
Układ DAC: DUAL AK4490EQ
Wejście USB: XMOS U8 32Bit 384kHz
Wejście COAX: 24Bit 192kHz
Wejście OPTI: 24Bit 96 kHz
Napięcie wyjściowe maksymalne: 2.5V
Lampy: PSvane 2x CV181 (6SN7), 5C4S (5U4G, 5C3S)
Soft start dla układu zasilania lamp
Stabilizowane zasilanie lamp
Wyświetlacz LCD
Podświetlenie czerwone
Zniekształcenia: <0,005% dla pełnego wzmocnienia
Kondensatory: Duelund Cast Cu
Gniazda RCA: CMC Swiss Cu
Waga: 12kg
Moc: 100W 230V 50Hz
Wymiary: 430x180x450mm

Brak komentarzy