NuPrime – nowy wzmacniacz i przenośny odtwarzacz z DAC

0
NuPrime AMG zajawka

NOWOŚCI. Ofensywa NuPrime`a. Koreańska firma kojarzona głównie z cyfrowym audio wprowadziła trzy nowe urządzenia. Właśnie trafiają do polskiej dystrybucji. Chodzi o dzielony wzmacniacz nowej serii AMG, składający się z przedwzmacniacza PRA oraz końcówki mocy STA oraz przenośny odtwarzacz plików / wzmacniacz słuchawkowy i DAC NuPrime Hi-mDAC.

NuPrime to młode przedsiębiorstwo, bo na rynku jest zaledwie od 6 lat, wywodzi się z dawnego NuForce. Firma specjalizuje się w nowoczesnych technologiach audio – postawiła na wzmacniacze w klasie D i przetworniki cyfrowo-analogowe, choć w ofercie ma także odtwarzacz CD i wzmacniacze słuchawkowe. W Polsce dystrybutorem marki jest RAFKO Dystrybucja. Do naszego kraju trafiają właśnie nowe produkty NuPrime.

NuPrime AMG PRA  i STA

Firma wprowadza właśnie nową serię, którą nazwała AMG. Składa się z preampu NuPrime AMG PRA i końcówki mocy NuPrime AMG STA . Głównym celem projektu AMG PRA było dostarczenie na rynek przedwzmacniacza o maksymalnie transparentnym brzmieniu z kilkoma istotnymi wyróżnikami technologicznymi. Specjalnie do tego urządzenia zespół inżynierów NuPrime’a opracował kilka nowych, autorskich rozwiązań przetwarzania niskonapięciowego sygnału analogowego. W AMG PRA zastosowano też wyjątkową sekcje wejściową o impedancji 1 miliona omów znaną z hiendowej serii Evolution.

NuPrime AMG 2

Projekt AMG PRA przykłada szczególną wagę do odizolowania wrażliwych obwodów przetwarzających sygnał audio od obwodów zasilających. Sekcja zasilająca powstała na oddzielnej płytce drukowanej zaś jej bazą jest topologia gwiazdy. Obie płytki rozdziela dedykowany moduł separujący.

NuPrime AMG zajawka

 

Cyfrowa regulacja głośności jest realizowana na układzie MUSES72320. Sekcja analogowa single-ended powstała w oparciu o opampy MUSES8920, które produkują harmoniczne zbliżone do wzmacniaczy lampowych. Układ wejść i wyjść jest w pełni zbalansowany. Za ograniczenie zniekształceń fazowych odpowiada sekcja modulacji harmonicznych.

Test NuPrime Evolution DAC

Kompensacja akustyczna i regulacja fazy to unikalna koncepcja zaproponowana przez zespół NuPrime’a. Ponieważ wielu audiofilów używa kolumn podstawkowych przedwzmacniacz posiada 3 tryby equalizacji, które podbijają szybki spadek skuteczności na basie małych kolumn. Możliwe są do wyboru trzy tryby podbicia niskich tonów:

• +2.2dB przy 125Hz
• +4.5dB przy 100Hz
• +5.3dB przy 75Hz

Ponadto sekcja equalizacji umożliwia ustawienie dwóch trybów wzmocnienia oraz przełączenie fazy, co poprawia zgranie z końcówkami mocy.

Końcówkę mocy NuPrime AMG STA oparto o płytę PCB podłączoną do ekranowanego przewodu uziemiającego w celu izolacji zewnętrznych interferencji. Architektura końcówki mocy to konstrukcja single-ended bez sprzężenia zwrotnego, co jest rozwiązaniem charakterystycznym dla wzmacniaczy w klasie A. Moduły wzmacniające w klasie A sąsiadują z końcówkami mocy w klasie D, których częstotliwość przełączania ustalono na 700kHz, co jest wynikiem 1,4 raza lepszym niż w STA-9.

NuPrime AMG 1

Dzięki temu producent uzyskał moc i wydajność cieplną klasy D, z charakterystycznym ciepłym brzmieniem wzmacniaczy lampowych w klasie A – o wzmocnionej drugiej harmonicznej. Dzięki staranności montażu i doboru podzespołów udało się uzyskać niezwykle wysoki poziom transparentności wzmacnianego sygnału.

Jak zwykle w przypadku urządzeń NuPrime baczną uwagę zwrócono na sekcję zasilającą. Tam znajduje się serce układu: transformator toroidalny o mocy 380W, co jest wynikiem o 30 proc. lepszym w stosunku do podobnych konstrukcji.

Wejście prądowe od gniazdka do transformatora używa dedykowanej wysokonapięciowej szyny prądowej, która zapewnia maksymalną stabilność i przepustowość transmisji. Zaś filtry trzeciego rzędu dla wysokich częstotliwości redukują zakłócenia z sieci zasilającej.

NuPrime AMG 3

Połączenie transformatora do płyty głównej przetwarzającej sygnał audio odbywa się za pomocą 20 amperowego bloku spiętego z dwoma 10 amperowymi prostownikami. Główna linia zasilająca wykorzystuje miedzianą płytę przekaźnikową o niskiej impedancji, aby zmaksymalizować moc dostarczaną wprost do obwodów wzmacniacza.

Front serii AMG ucieleśnia ducha, w jakim zostało zbudowane całe urządzenie. Wycięty z utwardzanego aluminium lotniczego przy użyciu 4 osiowej maszyn CNC, która dopieszcza każdy detal w 48 krokach produkcyjnych – w tym trójwymiarowe, lakierowane logo wycięte za pomocą diamentowego ostrza.

NuPrime dla słuchawkowców

Kolejnym nowy urządzeniem NuPrime jest NuPrime Hi-mDAC – przenośny wzmacniacz słuchawkowy z przetwornikiem cyfrowo-analogowym DAC 32/184 i DSD256 dla Android / Apple iOS. Jego zadaniem jest poprawa jakości dźwięku z urządzeń mobilnych – smartfonów oraz tabletów. Użytkownik może także podłączyć Hi-mDAC do komputera z Windows lub MacOS.

NuPrime sluch 1

Niewielkie rozmiary urządzenia nie zdradzają jego możliwości. NuPrime Hi-mDAC umożliwia dekodowanie sygnału PCM w rozdzielczości 32-bit/384 kHz oraz DSD256. Wiele tanich, przenośnych przetworników DAC może dekodować jedynie sygnał PCM w rozdzielczości 24-bit/96 KHz. Pliki DSD nie są odtwarzane, co znacznie ogranicza możliwości takich urządzeń.

NuPrime Hi-mDAC do dekodowania i wzmacniania sygnału cyfrowego wykorzystuje kość CS43131 firmy Cirrus Logic. Aby wyeliminować podbarwienia dźwięku i inne niechciane dodatki producent zastosował pięć filtrów cyfrowych. Za wzmocnienie sygnału odpowiedzialny jest niskoszumny wzmacniacz słuchawkowy. Producent zastosował układ umożliwiający wykrywanie impedancji podłączonych słuchawek. Zapewnia to spójny i klarowny dźwięk niezależnie od impedancji przetwornika zastosowanego w słuchawkach. Projektanci dostosowali układ USB, który wraz z kością przetwornika DAC CS43131 w największym stopniu wpływa na jakość dźwięku.

Niewątpliwą zaletą urządzenia jest także niski pobór energii. Dzięki temu użytkownik może cieszyć się muzyką przez długi czas, nie wyczerpując baterii w smartfonie.

NuPrime sluch 2

Warto podkreślić, że producent nie sugeruje konkretnych producentów i modeli słuchawek, jakie powinny być podłączane do urządzenia. Ze względu na uniwersalny charakter brzmienia użytkownik nie będzie miał problemu z doborem odpowiednich słuchawek, które spełnią jego oczekiwania. Hi-mDAC jest kompatybilny z szeroka gamą urządzeń – komputerami Apple i urządzeniami mobilnymi z systemem Android oraz iOS, w tym iPhone’ami oraz iPadami.

NuPrime Hi-mDAC jest jednym z najmniejszych przenośnych przetworników cyfrowo-analogowych i wzmacniaczy słuchawkowych dostępnych na rynku. Jego wymiary (5.0 cm x 2.2 cm x 1.2 cm) sprawiają, że z łatwością zmieści się w kieszeni, w plecaku lub torbie, zapewniając wysokiej jakości dźwięk niezależnie od miejsca, w którym przebywasz.

NuPrime Hi-mDAC – przenośny wzmacniacz słuchawkowy z przetwornikiem cyfrowo-analogowym DAC 32/184 i DSD256
Cena – 679 zł
NuPrime AMG PRA – przedwzmacniacz
Cena – 7595 zł
NuPrime AMG STA – końcówka mocy
Cena – 7595 zł
Dystrybucja – Rafko

 

Brak komentarzy