NuPrime – kolejny nowy DAC i switch

0
NuPrime Alita zajawka

NOWOŚCI / NuPrime zasypuje miłośników dobrego brzmienia nowościami. Niedawno pojawił się nowy dzielony wzmacniacz z zupełnie nowej serii AMG i przenośny odtwarzacz plików / wzmacniacz słuchawkowy / DAC NuPrime Hi-mDAC. A już są dwa nowe urządzenie: NuPrime DAC Alita łączący funkcję DAC, wzmacniacza słuchawkowego i preampu oraz sieciowy switch NuPrime SW8 .

NuPrime to firma specjalizująca się w cyfrowym audio. Nic dziwnego, to dziś – obok słuchawek i sprzętu przenośnego – najszybciej rozwijający się segment rynku do odtwarzania muzyki. Poza tym technologia w tej dziedzinie zmienia się bardzo szybko i trzeba nadążać za zmianami. I choć czasem audiofile gubią się w nawale nowości, to tego postępu chyba nie zatrzymamy.

NuPrime DAC Alita

NuPrime DAC Alita to przede wszystkim wysokiej klasy przetwornik cyfrowo-analogowy z szeroką liczbą wejść i wyjść. Do dekodowania sygnału na analogowy użyto przetwornika AKM AK4493 – to jedna z najlepszych 32 bitowych kości, używanych przez wielu producentów, także hi-endowych przetworników. Zdaniem konstruktorów NuPrime zapewnia ona charakterystyczne brzmienie ich DAC-ów: ciepło łączące w sobie detaliczność i przestrzenność. Nowy przetwornik cyfrowo-analogowy NuPrime DAC Alita obsługuje pliki DSD256 oraz PCM768.

Ale NuPrime Alita to nie tylko DAC, ale również wzmacniacz słuchawkowy i przedwzmacniacz. Sekcja wzmacniacza słuchawkowego zapożyczono wprost z wielokrotnie wyróżnianego DAC-10H. Mówi o tym także komplet gniazd przygotowanych do obsługi najbardziej wymagających słuchawek:6.3mm jack oraz zbalansowany 4.4mm Pentaconn. Moc wzmacniacza to 1.2WRMS przy 32 omach – wystarczająca aby napędzić dowolne słuchawki na rynku – zarówno dynamiczne jak i planarne.

NuPrime Alita 1

Szczególnie wartościowe jest to drugie wyjście, gdyż cała architektura sekcji analogowej urządzenia jest zbalansowana aby zminimalizować przegłosy między kanałami oraz zmaksymalizować ich separację. To pozwoliło uzyskać bardzo wysoki poziom naturalności i czystości dźwięku z szeroką i głęboką sceną dźwiękową.

Test DAC NuPrime Evolution DAC

Przedwzmacniacz to wysokiej klasy układ z potencjometrem opartym o cyfrową drabinkę rezystorową ze skokiem 0.5 dB. Sygnał z gniazd wejściowych jest przetwarzany przez autorski procesor FPGA NuPrime SRC IC. Całość sterowana jest mikroprocesorem z retencją pamięci.

NuPrimeAlita – najważniejsze cechy:
– sterowanie urządzenia autorskim mikroprocesorem z retencją pamięci,
– przetwarzanie cyfrowego sygnału przez programowalny chip FPGA SRC IC dla ultra niskich zniekształceń jitter
– ultra niskoszumne tranzystory polowe JFET
– przedwzmacniacz z precyzyjnym potencjometrem drabinkowym o skoku 0.5dB z pamięcią poziomu głośności dla każdego źródła
obsługa ASIO 2.1
– autorskie sterowniki do systemu Windows obsługa formatów DoP (DSD over PCM)
– gniazdo USB na opcjonalny dongle Bluetooth lub WiFi
– antywibracyjnestopy izolujące autorskiej konstrukcji (zgłoszone do opatentowania)

Switch sieciowy NuPrime SW8

Drugim nowym urządzeniem jest 8 portowy switch sieciowy NuPrime SW8. Poprawia jakość sygnału sieciowego poprzez redukcję szumu i zakłóceń. Im więcej błędów w ruchu sieciowym, tym częściej urządzenia muszą komunikować się ze sobą w celu ponownego przesłania brakujących pakietów. A to powoduje spadek wydajności sieci, co pociąga za sobą spadek jakości dźwięku.

NuPrime switch

NuPrime zdecydował się na klasyczne rozwiązanie poprawiające przetwarzanie sygnału cyfrowego – redukcję szumu elektrycznego, którego źródłem są obwody zasilające oraz sam zasilacz. Do tego celu zastosowano: dedykowane zasilanie ze stabilizacją napięcia spełniające medyczną normę IEC60601, dwa dedykowane izolatory szumów dla głównego zasilania i dwa dla głównego zegara.  Ponadto użyto zegara TCXO oraz absorbera zakłóceń EMI SANA, aby obniżyć błąd jittera i poprawić stabilność transmisji.

NuPrime switch 1

NuPrime SW8 jest odporny na fale elektromagnetyczne, jakie generują sieci GSM, Wi-Fi, Bluetooth i inne dzięki aluminiowej obudowie. Pomiary wskazują na jednoznaczną poprawę jakości sygnału, np. pomiary jittera wskazują o obniżenie wartości nawet o połowę.

NuPrime Alita – DAC ze wzmacniaczem słuchawkowym i przedwzmacniaczem
Cena – 6395 zł
NuPrime SW8 – switch sieciowy
Cena – 2195 zł
Dystrybucja – Rafko

Brak komentarzy