Nowa seria kolumn Martin Logan Reimagined – Motion XT oraz Motion

0
Mart nowe zajawka

NOWOŚCI / Znany na całym świecie producent kolumn glośnikowych – firma Martin Logan – wprowadza do sprzedaży dwie nowe serie kolumn głośnikowych pod wspólną nazwą Reimagined – Motion XT oraz Motion. Choć nazwy wydają się znajome, kolumny o podobnych nazwach są w ofercie, to nowe zestawy nie są prostym rozwinięciem poprzedników. Zastosowano między innymi nowe przetworniki. Nowe serie przeznaczone są zarówno do stereo, jak i do kina domowego.  Do sprzedaży trafiają też nowe subwoofery Paradigm XR.

Martin Logan to firma, która słynie głównie z głośników elektrostatycznych (a w zasadzie hybrydowych, z panelem elektrostatycznym połączonym z tradycyjnym głośnikiem basowym). Ale od lat ma w ofercie także bardziej tradycyjne konstrukcje. Teraz odświeża tę właśnie linię. W każdej z serii znajdziemy dwie kolumny podłogowe, kolumnę centralną oraz monitory: w serii Motion XT jest jeden monitor, w serii Motion – dwa. Niebawem polski dystrybutor marki – firma Polpak – wprowadzi je do sprzedaży w Polsce.
 
Linia Motion XT lub „eXTreme” to kolumny o najwyższej wydajności z serii Motion. Motion XT to: więcej szczegółów, większą przejrzystość i większą moc. Modele Martin Lohan Motion XT łączą wysokowydajne przetworniki średniotonowe Nomex, Kevlar z najwyższej jakości głośnikiem wysokotonowym Gen2 Folded Motion XT.

Martin Logan Motion XT / Motion. Głośnik wysokotonowy Gen2 Folded Motion XT

Głośnik wysokotonowy Gen2 Obsidian FMT XT został ulepszony, aby zapewnić wyższą moc wyjściową i mniejsze zniekształcenia. FMT XT oferuje najbardziej bezwysiłkowy i szczegółowy dźwięk w gamie Motion z 40% wzrostem powierzchni w stosunku do naszego charakterystycznego FMT. Producent twierdzi, że poza legendarnymi głośnikami elektrostatycznymi Martin Logan, te nowe głośniki wysokotonowe zapewniają najczystszą, najbardziej szczegółową i dokładną prezentację wysokich częstotliwości.

b5b8f12a9e37bc6eab37e1b4f6259159

Głośniki wysokotonowe umieszczone są w falowodzie Folded Motion. Gwarantuje on stałą jakość dźwięku niezależnie od pozycji słuchacza i minimalizuje niepożądane odbicia w pomieszczeniu. Właściwa konstrukcja falowodu ma kluczowe znaczenie, ponieważ pomaga kontrolować rozproszenie, zapewniając równomierne rozprowadzenie dźwięku w obszarze odsłuchu oraz zapewniając optymalną jakość dźwięku.

Przetwornik średnio-niskotonowy i głośniki niskotonowy z kevlaru wzmacniany nomexem

Przetworniki średnio-niskotonowe zbudowane są z kevlaru wzmocnionego nomexem oferują idealną równowagę między lekkością oraz wytrzymałością, zapewniając niezrównaną jakość dźwięku. W połączeniu z Gen2 klarowność wokali, dialogów i dokładności instrumentalnej jest niezrównana przy każdym poziomie głośności.

794526445b2e2e04de0085aee51cb655

Przetworniki niskotonowe mają membranę z aluminium. Wyjątkowe właściwości aluminium sprawiają, że jest to idealny wybór dla przetworników niskotonowych. Nowe kolumny Motion można umieścić w każdym pomieszczeniu, zapewniając jednocześnie wyjątkową jakość basów przy dowolnej głośności.

Zastosowano też specjalne nóżki F.A.S.T w modelach podłogowych. Kolumny wolnostojące zostały zaprojektowane z regulacją wysokości za pomocą dołączonych gumowych nóżek lub kolców, co umożliwia użytkownikowi bezproblemowe wypoziomowanie głośnika w celu uzyskania stabilności na każdym podłożu. Dodatkowo wbudowane właściwości antywibracyjne zmniejszają przenoszenie energii z głośnika na podłogę, co ogranicza zniekształcenia, zapewniając jeszcze dokładniejszy i bardziej szczegółowy dźwięk. (dostępne w modelach XT F200, XT F100) 

e039e08321ee4734ff4c9a688e07c67f

Kompensacja odbicia od podłoża. Dzięki precyzyjnemu rozmieszczeniu głośników niskotonowych i dostrojeniu zwrotnicy, zaprojektowane modele podłogowe Martin Logan Motion XT i Motion, aby uzyskać bardziej naturalny i pełny dźwięk, wykorzystując stałą występującą we wszystkich pokojach odsłuchowych; obecność podłoża (modele XT F200, XT F100).

Konstrukcje kolumn podłogowych z tylnym portem wymagają „miejsca do oddychania”, co może kolidować z układem lub wystrojem pomieszczenia, ponieważ wymagają one dużej odległości od ściany lub szafki. Porty basowe Motion XT „Twin Cannon” i Motion „Single Cannon”, zapewniają głębszy, czystszy i mocniejszy bas w szerszym zakresie opcji rozmieszczenia (modele XT F200, XT F100).

Unikalna, odchylana konstrukcja obudowy Motion pozwala na jeszce lepszą klarowność dźwięku, nawet po umieszczeniu kolumny na dolnej półce lub meblu poprzez skierowanie dźwięku w górę, w kierunku uszu słuchacza (model XT C100). 

Starannie zaprojektowana przy użyciu oprogramowania pomiarowego i symulacyjnego oraz dostrojona za pomocą podwójnego odsłuchu zwrotnica McCracken-Vojtko zapewnia idealną spójność brzmienia. Kanały centralne Motion wykorzystują 2.5-drożną konstrukcję zwrotnicy. Skutkuje to znaczną redukcją negatywnego wpływu na odtwarzany dźwięk, co prowadzi do bardziej precyzyjnego i dokładnego odsłuchu. (model XT C100). 

52637272380_84bf4719f1_c

Port basowy w MP10 pozwala osiągnąć poziom basów porównywalny z tradycyjnymi głośnikami podstawkowymi. Innowacyjny kształt i system montażu pozwalają na użycie MP10 jako głośnika podstawkowego o małej głębokości lub zamontowanie go na ścianie za pomocą dołączonego wspornika. Po zamontowaniu na ścianie genialny port Stealth Bass nie koliduje ze wspornikiem, umożliwiając montaż MP10 równolegle do powierzchni ściany lub pod kątem w dół w pomieszczeniu, co jest idealne, gdy wymagana jest instalacja powyżej poziomu uszu (model MP10).

Dodatkowo kolumny podstawkowe mogą być montowane na specjalnie dedykowanej podstawce – STAND 25 (sprzedawanej osobno) w celu uzyskania maksymalnej stabilności. STAND 25 jest dostępny w trzech wariantach kolorystycznych. 

Subwoofery Paradigm XR

Całkowicie nowe subwoofery Paradigm XR doskonale komponują się z wielokrotnie nagradzaną serią głośników Founder, ale można je oczywiście zestawiać z dowolnymi głośnikami innych marek. Sprawdzą się zarówno w kinie domowym, jak również jako uzupełnienie zestawu stereo. 

Fasetowany projekt obudowy jest nie tylko piękny, ale również bardzo funkcjonalny. Geometryczny profil elegancko rozkłada ogromne obciążenie obudowy potężnego głośnika niskotonowego wewnątrz, zapewniając maksymalnie większą wytrzymałość niż tradycyjne konstrukcje prostokątne. System Cascade-Fusion Bracing jeszcze bardziej zwiększa sztywność obudowy, zapewniając maksymalną precyzję akustyczną, jednocześnie rozbijając wewnętrzne nierówności, co zapewnia większą dokładność i klarowność basów. 

52260430127_346efd85d2_c

Obudowy subwooferów Paradigm XR oferowane są z różnymi wykończeniami: Walnut i Black Walnut. Mają gładkie satynowe wykończenie z charakterystycznym usłojeniem drewna. Ekskluzywne Midnight Cherry i Piano Black charakteryzują się luksusowym, ręcznie wcieranym wykończeniem o wysokim połysku.

Rozwiązania technologiczne zastosowane w Paradigm XR.

    • Opatentowana technologia aktywnego zawieszenia (Active Ridge ARTTM): Opatentowana konstrukcja przetwornika ART „oblewa” trwałe otoczenie przetwornika, umożliwiając najdalszy możliwy rzut bez zniekształceń lub zniszczenia, uzyskując wzmocnienie wyjściowe o 3 dB, przy 50% redukcji słyszalnych zniekształceń w porównaniu z przetwornikami trzymanymi z tyłu przez standardowe otoczenie.
    • System montażu pionowego VMS: Aby jeszcze bardziej poprawić stosu-nek wydajności XR do rozmiaru, inżynierowie Paradigm zastosowali pionowy system montażu, aby zmieścić więcej głośników niskotonowych w tej samej przestrzeni, maksymalizując możliwą wydajność.
    • Podwójna cewka drgająca odporna na wysokie temperatury: Przeciwnie uzwojone zwoje na każdej cewce skutecznie eliminują nieliniowość silnika. Drut odporny na wysokie temperatury (spoiwa o temperaturze do 232°C) zapewniają długotrwałą niezawodność i obsługę bardzo dużej mocy. Formy ApicalTM przyczyniają się do wysokiej sztywności.
    • Trójliniowe zawieszenie o bardzo dużym skoku: Trójliniowe zawieszenie o bardzo dużym skoku w XR jest uziemione przez podwójny system centrujący, aby zapewnić, że masywny głośnik niskotonowy zachowuje czysty, liniowy ruch, przesuwając obwiednię swoich granic wychylenia.
    • Do 100 mm (4”) ekstremalnie liniowego skoku przy znikomych niskich poziomach zniekształceń.
    • Przetwornik niskotonowy CARBON-X Unibody: Przetworniki XR wzmocnione włóknem węglowym wykorzystują jednoczęściową konstrukcję membrany, która zwiększa siłę, szczególnie przy wyższych poziomach głośności, przy możliwie najniższej masie, aby zapewnić wyczuwalność każdego szczegółu i dźwięku.
    • Do 2.2 kW potężnego wzmocnienia klasy D: Dzięki kolosalnym rezerwom mocy i potężnym możliwościom wyjściowym głośnika niskotonowego z trójliniowym zawieszeniem Ultra Long Throw, subwoofery XR zapewniają bezproblemowy dźwięk podczas nawet najbardziej wymagających doznań muzycznych czy ścieżek dźwiękowych do filmów. 

• Zaawansowana technologia mocowania amortyzującego. XR to nie tylko maksymalizacja mocy wyjściowej, ale także minimalizacja zniekształceń. Nóżki są zaprojektowane z wielowarstwowymi gumowo-metalowymi matrycami, aby zapewnić wiodącą w branży izolację, której korzyści można zmierzyć i usłyszeć w prawdziwym świecie. Zapewnia to jeszcze dokładniejszy dźwięk przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności w zakresie niskich częstotliwości.

Paradigm XR. Anthem Room Correction (ARC®) Genesis i aplikacja mobilna do sterowania

Moc bez kontroli jest bez znaczenia, więc aby kontrolować i regulować wydajność XR, dodaliśmy naszą prostą i wydajną aplikację mobilną do sterowania. Uzyskaj szybki i łatwy dostęp do wszystkich ustawień XR i regulacji dźwięku, w tym głośności, fazy, filtra dolnoprzepustowego, trybu DSP i innych, a wszystko to z wygodnego fotela.

52261887635_d006d2f9ba_c

Subwoofery współpracują z systemem korekcji Anthem Room Correction (ARC®) Genesis. ARC pozwala uzyskać rzeczywiste rezultaty, które można osiągnąć w łatwy sposób, a dodatkowo jest na tyle zaawansowany, aby umożliwić dostosowanie ustawień i profesjonalny, aby zapewnić wyniki, których można oczekiwać od oprogramowania i sprzętu kosztującego tysiące dolarów.

ARC Genesis to najnowsze oprogramowanie, które współpracuje z produktami Paradigm obsługującymi ARC. Nowe funkcje obejmują obsługę zarówno komputerów z systemem Mac, jak i Windows: nowe opcje regulacji krzywej docelowej, w tym głębokiego basu i wysokich częstotliwości, ulepszone algorytmy.

Martin Logan Motion XT / Motion – kolumny podłogowe, podstawkowe i centralne
Ceny:
XT F200 (podłogowe) – 17 500 zł brutto za sztukę.
XT F100 (podłogowe) – 14 500 zł brutto za sztukę
XT B100 (podstawkwe) – 5 100 zł brutto za sztukę
XT C100 (centralne) – 9 500 zł brutto za sztukę

F20 (podłogowe) – 11 000 zł brutto za sztukę.
F10 (podłogowe) – 8 000 zł brutto za sztukę.
B10 (podstawkwe) – 3 800 zł brutto za sztukę.
C10 (centralne) – 6 400 zł brutto za sztukę.
MP10 (podstawkwe) – 3 100 zł brutto za sztukę.

Paradigm XR – subwoofery
Ceny:
XR 13 – 30 500 zł brutto za sztukę.
XR 11 – 24 500 zł brutto za sztukę

Dystrybucja – Polpak

Brak komentarzy

hi fi man

Słuchawkowy szczyt

HiFiMAN / Nowe słuchawki HiFiMAN HE-1000 są już do kupienia w Polsce. To referencyjny model specjalisty od nauszników.