TEST GOLDRING LEGACY. CZYSTY DŹWIĘK Z CZARNEJ PŁYTY

0
Goldring Legacy zajawka

Nasza ocena

Wysokie9
Średnica9.4
Bas9.5
Przestrzeń9.1
Dynamika9
Przejrzystość i szczegółowość9.3
Goldring Legacy to wkładka o naprawdę klasowym brzmieniu. Bardzo szczegółowa i czysto brzmiąca, ze świetnym basem i jasną ale bogata średnicą. Naprawdę dobra przestrzeń.
9.2

Aby zweryfikować, co pokaże środek pasma, postanowiłem posłuchać pierwszego tłoczenia Stinga. Środkowy zakres podparty żywym rytmem dołu jest stosunkowo jasny, skoncentrowany i szybki. Wokal Stinga może ciut podkreślony, ale za to gładki, czysty i równo osadzony w przekazie, potocznie mówiąc podany bardzo bezpośrednio, niemal „na twarz”. Miłośnikom takiego właśnie grania Goldring Legacy na pewno przypadnie do gustu.

Dźwięki wokalu, werbla, trąbki mają odpowiednią barwę, są wycyzelowane i idealnie osadzone. Co ważne w średnicy mamy bogate plany. Nie jest tak, że wszystko wydobywa się z jednego miejsca, właśnie w tym zakresie przestrzeń, którą oferuje wkładka jest najbardziej spektakularna. Powodem może być owe delikatne podkreślenie, przez co wszystkie przeszkadzajki, drobne dźwięki w tle są oddane w sposób namacalny a ich lokalizacja nie sprawia nam żadnego problemu.

Mając na uwadze to, jak precyzyjny jest szlif igły Goldring Lagacy, można było przypuszczać, że wysokie tony co najmniej pod względem ilości będą przynajmniej zadowalające. Owszem, tak jest, ale dochodzi jeszcze ich jakość! Blachy brzmią perliście, szybko, precyzyjnie, z oddechem. Na jasnych, ostro nagranych płytach może nawet miejscami za bardzo je słychać. Choć z drugiej strony przydaje się to na ciemniej nagranych płytach – wtedy dźwięk dostał blasku, doładowania. Ale spokojnie, nic tu nas nie zakłuje. Dlaczego? Ano sama końcówka wysokich tonów jest leciuteńko zaokrąglona, sybilanty oddane są szczegółowo, ale nie drążnią naszego ucha. Choć oczywiście można to wszystko odrobinę skorygować ustawieniem wkładki.

Obraz przestrzenny, który buduje wkładka Goldrin Legacy charakteryzuje się doskonałą lokalizacją źródeł pozornych i dobrze zdefiniowanym tłem. Cały obraz muzyczny jest wypełniony dźwiękami, dość łatwo wyczuwamy odległości pomiędzy muzykami jak i samą akustykę miejsca nagrania. Goldring Legacy potrafi doskonale, dokładnie i precyzyjnie odtworzyć ścianę dźwięku nie gubiąc żadnego z detali. Można bez obaw zagrać na niej głośno.

Goldring Legacy 1

Test Goldring Legacy. Luksusowe opakowanie (fot. wstereo.pl)

Wkładka ta z pewnością pozwala na wydobycie wszystkich szczegółów z nagrania i – co warte podkreślenia – bez eksponowania niedoskonałości płyty. Naprawdę słychać za jej pośrednictwem bardzo dużo. Goldring Lagacy bardzo dobrze różnicuje też nagrania i pozwala łatwo wsłuchiwać się w niuanse. Dobrze to świadczy o bogactwie i dużej ilości informacji, jaką przekazuje o muzyce.

Goldring Legacy 6

Wystarczy włączyć Dave`a Brubecka i posłuchać fortepianu. Dźwięk jest szybki, gładki, z odpowiednią głębią, z masą informacji. Jednym słowem – klasa. Oddanie kontrastów, wybrzmienia, dynamika są perfekcyjne, tak właśnie powinien brzmieć ten instrument. Na talerz wrzucamy jeszcze gitarę Santany. Obeznani z tym instrumentem znają różnicę pomiędzy Gibsonem a PRS czy Fenderem. Niejeden gitarzysta, który posłuchałby jak topowy Goldring odtwarza „wiosło” elektryczne od razu wiedziałby, jaki to instrument i to wydaje się już fantastyczną rekomendacją.

Podsumowanie

Goldring Legacy to wkładka, która nie wprowadzi nas w uczucie zdenerwowania, a wręcz przeciwnie – w błogi świat wydobywanego dźwięku. Ale nie obawiajmy się, to nie będzie nudny czas. Będziemy delektować się bogatą muzyczną tkaną z dużą ilością informacji, gładką średnicą i szybkim, mocnym a zarazem precyzyjnym basem. I to wszystko z rozbudowanym tłem, z bardzo dobrą przestrzenią.
Paweł Nowak, fot. wstereo.pl

Czytaj Także
Test gramofonu Gold Note Valore 425 Lite
Haiku Audio SOL MM – test przedwzmacniacza gromofonowego

System odsłuchowy:
CD: Lector cdp 0.6t
Wzmacniacz: Yaqin ms 650b
Kolumny: JmLab Mini Utopia
Interkonekty: MIT , Qed , Nordost
Przewody głośnikowe: Nordost , Straght Wire, Kimber
Sieciówki: DIY-Neel , Helion
Gramofon: Revolver , ramię Jelco , pre DIY
Kondycjoner: Neel 1800

Goldring Legacy – wkładka gramofonowa MC
Cena – 3999 złotych
Dystrybucja – Rafko

Dane techniczne producenta:
Mocowanie wkładki: 1/2 cala
Wymienność igły: tak, w fabryce
Headshell: nie
Kąt nachylenia igły: 20°
Masa ekwiwalentna końcówki: 0.6mg
Zalecana siła nacisku: 1.5 – 2g (15 – 20mN)
Pasmo przenoszenia: 20 – 22.000Hz
Separacja kanałów: 25dB
Balans kanałów: 1dB
Pojemność wejściowa MC: 100 – 1.000pF
Napięcie wyjściowe MC: 0.25mV
Rezystancja: 100 Ohm
Rezystancja wewnętrzna: 7 Ohm
Indukcyjność wewnętrzna: 3uH
Szlif: Vital, typu Fine Line
Waga: 8g
Gwarancja: 12 miesięcy

1 2

Brak komentarzy