Nie tylko retro, czyli First Audio Vintage Meeting

0
Zjazd zajawka

SPOTKANIE / Jak w audio łatwo przejść ze świata wirtualnego do rzeczywistego? Przekonali się o tym uczestnicy First Audio Vintage Meeting w Nowej Kaźmierce w Wielkopolsce. Spotkanie zostało zorganizowane przez Piotra Walendowskiego, założyciela facebookowej grupy AUDIO VINTAGE – HIGH END – DIY – TUBE – HI-FI – AMPLIFIERS – SPEAKERS.

Kilkunastu pasjonatów retro sprzętu, masa znakomitych i czasem zaskakująco dobrze brzmiących urządzeń, wymiana doświadczeń i przede wszystkim świetna zabawa – w przedostatni weekend kwietnia w Ranczu Zacisze między Koninem a Jarocinem niemal non stop brzmiała muzyka. Miłośnicy dźwięków odtwarzanych na sprzęcie vintage, którzy dotychczas dzielili się swoją wiedzą na portalu społecznościowym, mogli tym razem skonfrontować swoje gusty osobiście.

zjazd 7

Sprzętu do odsłuchów było tyle, że nie sposób nawet wymienić wszystkich marek i modeli. Denon, Kenwood, T+A, Akai, Dual, Luxman, Sanyo, Celestion – to tylko niektóre marki obecne na Audio Vintage Meeting. Odsłuchy prowadzone było w dwóch pokojach, które roboczo nazwano analogowym i cyfrowym (ze względu na źródła). Porównywano amplitunery ze wzmacniaczami, lampy z tranzystorami, produkty japońskie z europejskimi. Bardzo pomocny okazał się sprytny przełącznik, który pozwalał na szybkie przejście z jednego na drugie porównywane urządzenie bez konieczności wyłączania ich i przepinani kabli.

Co grało najlepiej? Na to pytanie nie sposób odpowiedzieć, zdania – jak zwykle w tym hobby – były podzielone. Na pewno niesamowite wrażenie robił szpulowy magnetofon Revoxa z wyjściem lampowym, kolumny Celestion, amplituner Sanyo… Można było nacieszyć oczy widokiem naprawdę niesamowicie wyglądających starych odtwarzaczy CD.

Ale nie tylko samym sprzętem retro zajmowano się na First Audio Vintage Meeting, współczesne urządzenia także zagrały. Posłuchać nożna było między innymi polskiego DAC Nostromo, chińskiego lampowaca Yaqin. Na spotkanie ze swoimi wzmacniaczami Haiku Audio przyjechał również Wiktor Krzak – jego urządzenia zrobiły naprawdę dobre wrażenie.

First Audio Vintage Meeting za nami. Czy będą następne? Grupa zajmująca się starym sprzętem cały czas się rozwija, przybywają nowi entuzjaści starego audio. Wszystko wskzuje więc na to, że spotkanie będzie odbywać się cyklicznie.
Paweł Nowak, fot. Paweł Nowak

Brak komentarzy