Na szelaku i winylu. Szafa grająca w Polin

0
Polin zajawka

WYDARZENIA / W warszawskim Muzeum Historii Żydów Polskich Polin wystawa „Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu”. Można zobaczyć na niej wczesny egzemplarz fonografu Edisona z lat 1898-1900, oryginalny gramofon Berlinera ze słynnym psem z reklamy „His Master’s Voice”, a także pozmieniać płyty w prawdziwej szafie grającej.

Ale przede wszystkim to podróż przez historię muzyki żydowskiej i całej muzyki rozrywkowej, z bardzo silnymi wpływami z Polski. Zwiedzający posłuchają filmowych przebojów Henryka Warsa, tang i fokstrotów zagranych przez orkiestry Jerzego Petersburskiego i Artura Golda, przebojów Hanki Ordonówny. Można posłuchać utworów muzyki klezmerskiej, jazzowej, popularnej i klasycznej, nie pominięto Boba Dylana, Barbry Streisand czy Leonarda Cohena.

Polin

Fonograf Edisona (fot. B. Czyżak)

Nie zabrakło też nagrań współczesnej muzyki klezmerskiej. A wszystko to oczywiście z winyli płyt szelakowych. Wystawa opowiada o historii fonografii oraz muzyki popularnej w XX w. i pokazuje duży udział, jaki mieli w niej żydowscy producenci, kompozytorzy i artyści.

 

 

Sporo uwagi poświęcono też odbiorcom muzyki – o piosenkach, które odegrały ważną rolę w ich życiu opowiadają osoby osobiście i zawodowo związane z kulturą żydowską.
Warto się wybrać.
bc

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin
Warszawa, ul. Anielewicza 6
Wystawa trwa do 29 maja 2017
bilety: 12 zł normalny, 8 zł ulgowy

Brak komentarzy