AUDIO VINTAGE POLAND MEETING. Znamy szczegóły. Co zagra?

0
Zajawka spotkanie

AUDIO VINTAGE POLAND MEETING/ Zbliża się drugie spotkanie miłośników dobrego brzmienia. Tym razem w Jacentowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego słuchać będziemy nie tylko sprzętu sprzed wielu lat, ale także zagrają współczesne konstrukcje. Będą znane firmy z Polski (Tonsil i Haiku Audio), z Chin i nie tylko. Warto przyjechać!

Pomysł pierwszego spotkania miłośników retro audio wyszedł od Piotra Walendowskiego, założyciela facebookowej grupy AUDIO VINTAGE – HIGH END – DIY – TUBE – HI-FI – AMPLIFIERS – SPEAKERS. Uczestnicy bawili się znakomicie, więc tylko kwestią czasu było zorganizowanie kolejnej edycji. Spotykamy się tym razem od 22 do 24 września w Jacentowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego.

Dzień po dniu

Znamy już harmonogram trzydniowego Drugiego Spotkania Audio Vintage Poland Group.

Zaczynamy w piątek 22 września, po inauguracyjnym obiedzie od godz. 16 startują sesje odsłuchowe w czterech salach (cyfrowej – 4HiFi, analogowej – Haiku Audio, vintage – Nomos i sali Tonsilu), które potrwają aż do godz. 22. Przez cały dzień czynny będzie w sali głównej Kącik Winylowy, Kącik DIY i Ścianka Vintage. W tym pierwszym będzie można kupić, sprzedać i powymieniać się płytami analogowymi i akcesoriami gramofonowymi. Poprowadzi go Hubert Smok z SMOK-AUDIO.

Kącik DIY to miejsce, gdzie m.in. autorskie konstrukcje kolumn zaprezentuje Tomasz Rondio a swój wzmacniacz pod roboczą nazwą “Bulb amplifier” pokaże Jakub Mizera.

Na Ściance Vintage prezentowane będą sprzęty członków naszej grupy, będzie można zobaczyć m.in. topowe integry marki Kenwood z lat 70-tych od e-hifi.pl, monster receivery oraz największą w Polsce kolekcję vertical CD playerów z kolekcji członków grupy. Tam też będą grały dwa systemy retro audio przygotowane prze Nomos.

spotkanie baner 2

 

W sobotę po śniadaniu kolejne odsłuchy, które ruszają od godz. 10 i z przerwami potrwają do wieczora. Tego dnia odbędą się dwie prelekcje (w czasie ich trwania przerwa w odsłuchach). O godz. 12 godzinny wykład na temat produkcji głośników oraz konstrukcji kolumn poprowadzi Marek Dutkiewicz, dyrektor techniczny marki TONSIL. A o godz. 16 Wiktor Krzak, konstruktor i producent wzmacniaczy Haiku Audio poprowadzi prelekcję na temat budowy wzmacniaczy audio, będzie można podyskutować także na temat odwiecznego audiofilskiego sporu: analog czy cyfra.

W niedzielę słuchamy od godz. 10 do 13 z przerwą od 11 do 12 na wykład o akustyce pomieszczenia odsłuchowego. Poprowadzi go Bartłomiej Chojnacki, inżynier ds. wibroakustyki z firmy Mega Acoustic, który spróbuje przekonać nieprzekonanych, że akustyka jest takim samym elementem toru audio jak źródło, wzmacniacz czy kolumny głośnikowe. Mega Acousti, producent paneli akustyczncych i dostawca kompleksowych rozwiązań akustycznych zadba o to, aby w salach odsłuchowych Drugiego Spotkania Audio Vintage Poland Group panowały jak najlepsze warunki.

sala_mega

Panele Mega Acoustic

Na pewno nie będziemy się nudzić, bo przewidziano zabawę – test (niespodzianka) a także konkurs z nagrodami. Jego rozstrzygnięcie w czasie pożegnalnego obiadu.

Co pokażą wystawcy, czyli czego posłuchamy

Sala Tonsil
Głównym partnerem i wystawcą spotkania będzie polski producent kolumn – marka TONSIL. Firma przywiezie ze sobą naprawdę sporo. Zobaczyć i posłuchać będzie można kolumny podłogowe klasy hi-end Omega, kolumny podłogowe Altus 380 oraz Altus 280 (nowość na rynku), kolumny podłogowe Maestro 3, Siesta, Pulse oraz inne modele kolumn podstawkowych.

tonsil

Tonsil przywozi sporo głośników

Sala Cyfrowa
Wyposaża ją firma 4HiFi dystrybutor w Polsce takich marek jak AUDIO-GD oraz CoctailAudio. W pokoju tym będziemy mogli słuchać m.in. gęstych plików Hi-RES DSD i porównać np. dwa w miarę dostępne cenowo DAC-ki, jeden na kości Sabre, a drugi PCM1704UK. Oczywiście nie może zabraknąć flagowca ze stajni AUDIO-GD na 8xPCM1704UK. Będzie można posłuchać też, jak brzmią nagrania zapisane w różnych formatach, od MP3 po FLAC.

4hifi2

CocktailAudio X50 – cyfrowa maszyna go grania

Do odsłuchów zostaną użyte kolumny Audio Physic Scorpio 25 Plus. Źródłem sygnału będzie m.in. CocktailAudio X50. Jest to serwer muzyczny i odtwarzacz CD z możliwością odtwarzania plików DSD, DXD, stworzenia własnej biblioteki muzycznej, szybki Ripping CD, odtwarzacz strumieniowy, sprzętowy storage RAID do 12TB, tuner cyfrowy DAB+/FM, obsługa USB Audio Class 2.0, pełna integracja z usługami jak TIDAL, Qobuz, Deezer, Airable, Spotify.

Sala Analogowa
Zarezerwowana jest dla krakowskiej manufaktury HAIKU-AUDIO. Konstruktor Wiktor Krzak zapowiada nowość – lampowy wzmacniacz zintegrowany Hommage Williamson, która dopiero wejdzie do sprzedaży. Zagra także flagowy zestawu dzielony Ganymede/Iovita, który bardzo ciepło został przyjęty przez uczestników pierwszego spotkania w kwietniu 2017 roku.

sala_haiku

Całkiem nowe Haiku Audio

Sala Vintage Audio (sala główna)
Sprzęt do niej przywiezie największy w Polsce dostawca sprzętu vintage audio – warszawska firma NOMOS. Na spotkanie – poza prezentacja pasywną – przygotowuje aż dwa systemy. Pierwszy to doskonale i starannie zestrojony system, zbudowany w dużej mierze z bardzo wiekowych urządzeń. Zaledwie kilka wat mocy wzmacniacza w połączeniu z wysokoskutecznymi zestawami głośnikowymi pozwoli docenić zalety ich brzmienia.
– źródło odtwarzacz Marantz CD10 (1992 r.)
– źródło gramofon NOMOS – SME 3009
– przedwzmacniacz Marantz Console 7T (1966 r.)
– końcówki mocy Dynaco mk3 x2 (1957 r.)
– kolumny ElectroVoice x2 (zmodyfikowany w serwisie NOMOS, kinowy system frontowy – niespodzianka!)
– dodatki kondycjoner Gigawatt PMC3 SE Evo

Drugi system będzie tańszy, jego cena to ok.18.000zł. Będzie to kolejny dowód na to, że w relatywnie przystępnym cenowo wariancie można skonfigurować doskonale brzmiący, vintage`owy system audio. Dodatkową jego zaletą będzie uroda poszczególnych urządzeń.
– źródło odtwarzacz Marantz CD10 (1992 r.)
– wzmacniacz Luxman L-550 (1981 r.)
– kolumny JBL 4311 (1975 r.)

sala_vintage

Stare, ale jare. Nomos udowodni, że sprzęt vintage potrafi dać czadu

Do tego akcesoria: WK Audio – platformy antywibracyjne (premiera), okablowanie: VDH, Oelhbah, Audiomica, Melodika, QED, YARBO, Furutech.

Jak wziąć udział w spotkaniu

Jak widać będzie naprawdę sporo się działo. A zapewne to nie wszystkie atrakcje, ponieważ na pewno na bieżąco pojawią się nowe konfiguracje, porównania i zaskakujące wnioski. Tak jak na pierwszym spotkaniu, kiedy furor zrobiły niektóre, wcale nie najdroższe komponenty. A przy okazji będzie okazja odkrycia zupełnie nowej muzyki – bo to przecież ona jest w tym wszystkim najważniejsza.

Audio Vintage Poland Meeting odbędzie się w Jacentowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego w hotelu Magnat, impreza potrwa od 22 do 24 września. Koszt uczestnictwa to 260 złotych od osoby (noclegi i wyżywienie). Organizowana jest przez facebookową zamkniętą grupę AUDIO VINTAGE – HIGH END – DIY – TUBE – HI-FI – AMPLIFIERS – SPEAKERS.

Co zrobić, aby wziąć w niej udział? Należy zgłosić akces do grupy, po przyjęciu do grupy należy zarejestrować się w założonym i przyklejonym na górze strony wydarzeniu Spotkanie Grupowe vol. 2 Audio Vintage Poland Meeting i wpłacić zaliczkę.
Szczegóły na stronie internetowej spotkania
Maciej Stempurski

Partnerami Audio Vintage Poland Meeting są:

Tonsil

tonsil OK

Nomos

nomos OK

Mega Acoustic

Mega Acoustic OK

Haiku Audio

haiku OK

4HiFi

4 Hi Fi logo OK

Patron medialny: wstereo.pl

 

Brak komentarzy