AUDIO VINTAGE POLAND MEETING/ Zbliża się drugie spotkanie miłośników dobrego brzmienia. Tym razem w Jacentowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego słuchać będziemy nie tylko sprzętu sprzed wielu lat, ale także zagrają współczesne konstrukcje. Będą znane firmy z Polski (Tonsil i Haiku Audio), z Chin i nie tylko. Warto przyjechać!
Pomysł pierwszego spotkania miłośników retro audio wyszedł od Piotra Walendowskiego, założyciela facebookowej grupy AUDIO VINTAGE – HIGH END – DIY – TUBE – HI-FI – AMPLIFIERS – SPEAKERS. Uczestnicy bawili się znakomicie, więc tylko kwestią czasu było zorganizowanie kolejnej edycji. Spotykamy się tym razem od 22 do 24 września w Jacentowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego.
Dzień po dniu
Znamy już harmonogram trzydniowego Drugiego Spotkania Audio Vintage Poland Group.
Zaczynamy w piątek 22 września, po inauguracyjnym obiedzie od godz. 16 startują sesje odsłuchowe w czterech salach (cyfrowej – 4HiFi, analogowej – Haiku Audio, vintage – Nomos i sali Tonsilu), które potrwają aż do godz. 22. Przez cały dzień czynny będzie w sali głównej Kącik Winylowy, Kącik DIY i Ścianka Vintage. W tym pierwszym będzie można kupić, sprzedać i powymieniać się płytami analogowymi i akcesoriami gramofonowymi. Poprowadzi go Hubert Smok z SMOK-AUDIO.
Kącik DIY to miejsce, gdzie m.in. autorskie konstrukcje kolumn zaprezentuje Tomasz Rondio a swój wzmacniacz pod roboczą nazwą “Bulb amplifier” pokaże Jakub Mizera.
Na Ściance Vintage prezentowane będą sprzęty członków naszej grupy, będzie można zobaczyć m.in. topowe integry marki Kenwood z lat 70-tych od e-hifi.pl, monster receivery oraz największą w Polsce kolekcję vertical CD playerów z kolekcji członków grupy. Tam też będą grały dwa systemy retro audio przygotowane prze Nomos.
W sobotę po śniadaniu kolejne odsłuchy, które ruszają od godz. 10 i z przerwami potrwają do wieczora. Tego dnia odbędą się dwie prelekcje (w czasie ich trwania przerwa w odsłuchach). O godz. 12 godzinny wykład na temat produkcji głośników oraz konstrukcji kolumn poprowadzi Marek Dutkiewicz, dyrektor techniczny marki TONSIL. A o godz. 16 Wiktor Krzak, konstruktor i producent wzmacniaczy Haiku Audio poprowadzi prelekcję na temat budowy wzmacniaczy audio, będzie można podyskutować także na temat odwiecznego audiofilskiego sporu: analog czy cyfra.
W niedzielę słuchamy od godz. 10 do 13 z przerwą od 11 do 12 na wykład o akustyce pomieszczenia odsłuchowego. Poprowadzi go Bartłomiej Chojnacki, inżynier ds. wibroakustyki z firmy Mega Acoustic, który spróbuje przekonać nieprzekonanych, że akustyka jest takim samym elementem toru audio jak źródło, wzmacniacz czy kolumny głośnikowe. Mega Acousti, producent paneli akustyczncych i dostawca kompleksowych rozwiązań akustycznych zadba o to, aby w salach odsłuchowych Drugiego Spotkania Audio Vintage Poland Group panowały jak najlepsze warunki.
Na pewno nie będziemy się nudzić, bo przewidziano zabawę – test (niespodzianka) a także konkurs z nagrodami. Jego rozstrzygnięcie w czasie pożegnalnego obiadu.
Co pokażą wystawcy, czyli czego posłuchamy
Sala Tonsil
Głównym partnerem i wystawcą spotkania będzie polski producent kolumn – marka TONSIL. Firma przywiezie ze sobą naprawdę sporo. Zobaczyć i posłuchać będzie można kolumny podłogowe klasy hi-end Omega, kolumny podłogowe Altus 380 oraz Altus 280 (nowość na rynku), kolumny podłogowe Maestro 3, Siesta, Pulse oraz inne modele kolumn podstawkowych.
Sala Cyfrowa
Wyposaża ją firma 4HiFi dystrybutor w Polsce takich marek jak AUDIO-GD oraz CoctailAudio. W pokoju tym będziemy mogli słuchać m.in. gęstych plików Hi-RES DSD i porównać np. dwa w miarę dostępne cenowo DAC-ki, jeden na kości Sabre, a drugi PCM1704UK. Oczywiście nie może zabraknąć flagowca ze stajni AUDIO-GD na 8xPCM1704UK. Będzie można posłuchać też, jak brzmią nagrania zapisane w różnych formatach, od MP3 po FLAC.
Do odsłuchów zostaną użyte kolumny Audio Physic Scorpio 25 Plus. Źródłem sygnału będzie m.in. CocktailAudio X50. Jest to serwer muzyczny i odtwarzacz CD z możliwością odtwarzania plików DSD, DXD, stworzenia własnej biblioteki muzycznej, szybki Ripping CD, odtwarzacz strumieniowy, sprzętowy storage RAID do 12TB, tuner cyfrowy DAB+/FM, obsługa USB Audio Class 2.0, pełna integracja z usługami jak TIDAL, Qobuz, Deezer, Airable, Spotify.
Sala Analogowa
Zarezerwowana jest dla krakowskiej manufaktury HAIKU-AUDIO. Konstruktor Wiktor Krzak zapowiada nowość – lampowy wzmacniacz zintegrowany Hommage Williamson, która dopiero wejdzie do sprzedaży. Zagra także flagowy zestawu dzielony Ganymede/Iovita, który bardzo ciepło został przyjęty przez uczestników pierwszego spotkania w kwietniu 2017 roku.
Sala Vintage Audio (sala główna)
Sprzęt do niej przywiezie największy w Polsce dostawca sprzętu vintage audio – warszawska firma NOMOS. Na spotkanie – poza prezentacja pasywną – przygotowuje aż dwa systemy. Pierwszy to doskonale i starannie zestrojony system, zbudowany w dużej mierze z bardzo wiekowych urządzeń. Zaledwie kilka wat mocy wzmacniacza w połączeniu z wysokoskutecznymi zestawami głośnikowymi pozwoli docenić zalety ich brzmienia.
– źródło odtwarzacz Marantz CD10 (1992 r.)
– źródło gramofon NOMOS – SME 3009
– przedwzmacniacz Marantz Console 7T (1966 r.)
– końcówki mocy Dynaco mk3 x2 (1957 r.)
– kolumny ElectroVoice x2 (zmodyfikowany w serwisie NOMOS, kinowy system frontowy – niespodzianka!)
– dodatki kondycjoner Gigawatt PMC3 SE Evo
Drugi system będzie tańszy, jego cena to ok.18.000zł. Będzie to kolejny dowód na to, że w relatywnie przystępnym cenowo wariancie można skonfigurować doskonale brzmiący, vintage`owy system audio. Dodatkową jego zaletą będzie uroda poszczególnych urządzeń.
– źródło odtwarzacz Marantz CD10 (1992 r.)
– wzmacniacz Luxman L-550 (1981 r.)
– kolumny JBL 4311 (1975 r.)
Do tego akcesoria: WK Audio – platformy antywibracyjne (premiera), okablowanie: VDH, Oelhbah, Audiomica, Melodika, QED, YARBO, Furutech.
Jak wziąć udział w spotkaniu
Jak widać będzie naprawdę sporo się działo. A zapewne to nie wszystkie atrakcje, ponieważ na pewno na bieżąco pojawią się nowe konfiguracje, porównania i zaskakujące wnioski. Tak jak na pierwszym spotkaniu, kiedy furor zrobiły niektóre, wcale nie najdroższe komponenty. A przy okazji będzie okazja odkrycia zupełnie nowej muzyki – bo to przecież ona jest w tym wszystkim najważniejsza.
Audio Vintage Poland Meeting odbędzie się w Jacentowie koło Ostrowca Świętokrzyskiego w hotelu Magnat, impreza potrwa od 22 do 24 września. Koszt uczestnictwa to 260 złotych od osoby (noclegi i wyżywienie). Organizowana jest przez facebookową zamkniętą grupę AUDIO VINTAGE – HIGH END – DIY – TUBE – HI-FI – AMPLIFIERS – SPEAKERS.
Co zrobić, aby wziąć w niej udział? Należy zgłosić akces do grupy, po przyjęciu do grupy należy zarejestrować się w założonym i przyklejonym na górze strony wydarzeniu Spotkanie Grupowe vol. 2 Audio Vintage Poland Meeting i wpłacić zaliczkę.
Szczegóły na stronie internetowej spotkania
Maciej Stempurski
Partnerami Audio Vintage Poland Meeting są:
Tonsil
Nomos
Mega Acoustic
Haiku Audio
4HiFi
Patron medialny: wstereo.pl
Brak komentarzy